دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ انتشار فرهنگ دارویی / فارماکولوژی بالینی داروهای ژنریک

کتاب‌

انتشار فرهنگ دارویی / فارماکولوژی بالینی داروهای ژنریک

و بهترین چیز طبیب را دارو شناختن و علت شناختن است.
«قابوسنامه»

فرهنگ دارویی کتابی است حاوی مهم‌ترین اطلاعات مربوط به داروهای ژنریک در ایران: نام ژنریک، فرمول شیمیایی گسترده، فرمول شیمیایی بسته، نام شیمیایی، فارماکولوژی، فارماسوتیکس، موارد منع مصرف، عوارض جانبی، تداخل اثر دارویی، اشکال دارویی، نام‌های تجاری.

کوشش فراوان شده است تا اطلاعات موجود در این مجموعه بر اساس آخرین مدارک و اطلاعات علمی باشد، بسیاری از اطلاعات دارویی این مجموعه مانند (فرمول شیمیایی، فرمول بسته و گسترده شیمیایی، فارماکوکینینگ) فقط در این مجموعه گردآوری شده است.

نویسندگان: دکتر محمدرضا توکلی صابری - دکتر محمدرضا صداقت
چاپ: نخست (1399)
تعداد صفحات: 840 صفحه
نوع جلد: گالینگور
قطع: رقعی

این کتاب توسط انتشارات معین در تهران منتشر شده است.

 

*****

 

مهمترین اطلاعات داروهای ژنریک در یک کتاب

کتاب «فرهنگ دارویی»، حاوی مهم‌ترین اطلاعات مربوط به داروهای ژنریک در ایران است. در این اثر کوشش شده تا اطلاعات موجود، براساس آخرین مدارک و اطلاعات علمی باشد.

محمدرضا توکلی صابری؛ نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب «فرهنگ دارویی»، بیان کرد: با پيشرفت دانش پزشكى، روزبه‌روز داروهاى موثرتر و مفيدترى توليد مى‌شود. انبوه داروهايى كه پس از جنگ دوم جهانى در اختيار انسان قرار گرفته، درمان بيمارى‌ها را آسان‌تر ساخته است. امروزه ديگر مالاريا، طاعون و وبا، همه‌گيرى‌هايى كه در هزاران سال گذشته منجر به مرگ ميلیون‌ها انسان مى‌شد، ديده نمى‌شود، مالاريا، آبله، سرخک، سرخجه و فلج اطفال تحت كنترل درآمده است. همچنین بعضى از انواع سرطان كه تا پيش از این موجب مرگ مى‌شد، قابل درمان است. بيمارى‌هاى ناشناخته ديگرى كه به قضاى الهى نسبت داده مى‌شد، شناخته شده و داروها و درمان‌هايى براى آن‌ها ابداع شده و يا خواهد شد.
 
به گفته این نویسنده، «فرهنگ دارویی» کتابی است حاوی مهمترین اطلاعات مربوط به داروهای ژنریک در ایران است. همچنین کوشش فراوان شده است تا اطلاعات موجود در این مجموعه براساس آخرین مدارک و اطلاعات علمی باشد، بسیاری از اطلاعات دارویی این مجموعه، مانند (فرمول شیمیایی، فرمول بسته و گسترده شیمیایی، فارماکوکیتینگ) تنها در این مجموعه گردآوری شده است.
 
وی افزود: اكنون با كوشش‌هاى داروسازان و پزشكان، بسيارى از اين داروها و واكسن‌ها در ايران توليد مى‌شود. اين داروها جان افراد زيادى را از مرگ نجات داده و به طول عمر انسان‌ها افزوده است. اميد به زندگى ايرانى‌ها به علت استفاده از اين داروها در قرن گذشته 45 سال افزايش يافته است؛ اين خود نشانه اثربخشى اين داروها است. در حالى‌که در چند هزار سال پيش از آن كه از طب سنتى و طب عوام استفاده مى‌شد، هيچگاه باعث كاهش مرگ و مير، افزايش طول عمر، ريشه‌كن كردن بعضى از بيمارى‌ها يا درمان كامل بسيارى از بيمارى‌ها انجام نشده است.
 
توکلی صابری اظهار کرد: اين داروها شامل نام ژنریک، فرمول شیمیایی گسترده، فرمول شیمیایی بسته، نام شیمیایی، فارماکولوژی، فارماسوتیکس، موارد احتياط، مقدار سمى، موارد منع مصرف، عوارض جانبی، تداخل اثر دارویی، اشکال دارویی و نام‌های تجاری است.
 
این پژوهشگر ادامه داد: کوشش فراوان شده تا اطلاعات موجود در این مجموعه براساس آخرین مدارک و اطلاعات علمی باشد. بسیاری از اطلاعات دارویی این مجموعه ( مانند فرمول شیمیایی، فرمول بسته و گسترده شیمیایی، فارماکوکیتینگ) فقط در این مجموعه گردآوری شده است. اين كتاب دستنامه مفيدى براى دانشجويان، استادان پزشكى، داروسازى، پرستارى و رشته‌هاى وابسته است. نويسندگان در مقدمه كتاب با نقل اين جمله از قابوسنامه «و بهترین چیز طبیب را دارو شناختن و علت شناختن است.» اهميت داروشناسى و درمان‌شناسى را در پزشكى نوين نشان داده‌اند.
 
وی با اشاره به ارتباط محتوای کتاب با دانسته‌های دارویی در باب درمان کرونا نیز گفت: كرونا يک ويروس است و فقط با واكسن زدن مى‌توان از ابتلا به آن جلوگيرى كرد. هنوز واكسن آن به بازار نرسيده است. در اين كتاب داروى درمان كرونا وجود ندارد، ولى داروهايى كه علائم بيمارى را رفع مى‌كند، مانند ضد تب، گشادكننده ريه، داروى ضدانعقاد و ... هم وجود دارد. كتاب درباره خواص درمانى داروهاى مختلفى است كه در فارماكوپه‌هاى سراسر جهان، از جمله ايران،  وجود دارد و براى درمان بيمارى‌هاى مختلفى به‌كار مى‌رود. اين كتاب براى دانشجويان و استادان پزشكى و داروسازى و رشته‌هاى وابسته نوشته شده است. ديده‌ام كه افراد غير پزشک هم آن را خريده‌ و از آن استفاده كرده‌اند.
 
«فرهنگ دارویی» در 840 صفحه از سوی انتشارات معين منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید