شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی کشتی «میس میسی» مازندران ثبت ملی شد

کشتی «میس میسی» مازندران ثبت ملی شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دسنی و گردشگری مازندران از ثبت کشتی « میس میسی» و « لافند بازی» دو آیین سنتی در فهرست آثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.

nike shox mens australia women soccer players - White - DA8301 - 101 - Nike Air Force 1 '07 LX Women's Shoe | Nike Air VaporMax for Men & Women - nike free tr fit squiggle shoes - IetpShops - Buy Online

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی میراث فرنگی مازندران، دلاور بزرگ نیا گفت: لافند بازی (بندبازی)به شماره 1069و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت ) روستای فشکور به شمارزه 1070 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال 1384 و ماده 12 از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 و مواد 2و3 آیین نامه اجرایی مذکور مصوب 6/11/1386 هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می آید.

وی از کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) به عنوان یکی از وزش های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار داشت:این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت های مختلف عروسی ،آیین های سنتی تیرماه سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می شود.

بزرگ نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می شود گفت:خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می شود.

وی بیان کرد: بندبازی که در مازندران به لافند بازی مشهور است از نمایش های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین ها به عنوان قدمی موثر برای پویایی و احیای دوباره این آیین ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته های موجود درباره این مهم را دسترس علاقمندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه