یکشنبه, 03ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر برگزاری یازدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی کشور

خبر

برگزاری یازدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی کشور

عباس مقدّم، سرپرست پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، در گفت‌وگو با تارنمای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: «یازدهمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران از روز شنبه 25 آذر تا سه‌شنبه 28 آذر سال جاری در تالار همایش‌های موزه ملّی ایران برگزار می‌شود.»

Upcoming 2021 Nike Dunk Release Dates - nike tiempo ii jersey green black friday specials - CopperbridgemediaShops | Latest Releases , IetpShops - Women's Nike Air Jordan 1 trainers - ken griffey nike swingman shoes sale 2017

 

وی افزود: «بیش از 380 چکیده مقاله به دبیرخانۀ گردهمایی رسیده است. این چکیده مقاله‌ها مربوط به بیش از 430 برنامه میدانی باستان‌شناسی است که در فاصلة سال‌های 1387 تا 1391 انجام شده‌اند. طی این چهار روز همایش، تعداد 46 سخنرانی علمی توسط پژوهشگران و دانشوران باستان‌شناسی کشور ارائه خواهد شد و در خلال آن آخرین دستاورد پژوهش‌های میدانی باستان‌شناسی کشور مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.»

مقدم گفت: «انتخاب سخنرانی‌ها به گونه‌ای بوده که جنبه‌های گوناگون باستان‌شناسی ایران را شامل شود و به لحاظ موضوعی از دورة پیش از تاریخ تا دورة تاریخی و سرتاسر دوران اسلامی و نیز مطالعات میان‌رشته‌ای این حوزه را در بر می‌گیرد.»

به گفته مقدم: «طی ایام گردهمایی، چند کتاب هم که به تازگی به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر شده‌اند، رونمایی و معرفی می‌شوند. علاوه بر برنامه سخنرانی‌ها و میزگردها، یک سلسله برنامه‌های جانبی نیز برای این گردهمایی تدارک دیده شده است. برپایی نمایشگاهی برای ارائه تازه‌ترین انتشارات در حوزه باستان‌شناسی، تاریخ، موزه‌داری و سایر رشته‌های مرتبط با میراث فرهنگی از جملة این برنامه‌هاست. همچنین غرفه‌هایی برای ارائه و فروش نشریات و مطبوعات این حوزه تدارک دیده شده است. علاوه بر این، نمایشگاه موقتی از "یافته‌ها و کشفیات برگزیده باستان‌شناسی" که طی چند سال گذشته از برخی کاوش‌ها به دست آمده‌اند نیز در موعد گردهمایی برپا خواهد شد.»

گفتنی است که برپایی گردهمایی‌های سالانۀ باستان‌شناسی کشور، که آخرین بار در شهر بندر عباس برگزار شد، برای چندین سال به تعویق افتاده بود. در این گردهمایی‌های سالانه، باستان‌شناسان سراسر کشور به ارائه تازه‌ترین کشفیات و نظریات علمی درباره تاریخ، هنرها و تمدن‌های شناخته شده یا ناشناخته این مرز و بوم می‌پردازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه