پنج شنبه, 02ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر دکتر قمر آریان دار به دیار باقی شتافت

خبر

دکتر قمر آریان دار به دیار باقی شتافت

دکتر قمر آریان از نویسندگان و پژوهشگران پیشکسوت کشورمان و همسر زنده‌یاد عبدالحسین زرین‌کوب در سن 90 سالگی درگذشت.

دكتر قمر آريان و دكتر عبدالحسين زرين كوب

قمر آریان استاد ادبیات و عضو شورای عالی علمی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی بود. وی همچنین همسر زنده یاد دکتر عبدالحسین زرین کوب بود که سال‌های سال در کنار یکدیگر به کار تحقیق و نگارش مشغول بودند.

وی مدت‌ها بود که به دلیل بیماری تحت مراقبت‌های پزشکی بود و چند روز گذشته را نیز در بیمارستان تهران به سر می‌برد.

پیکر زنده‌یاد قمر آریان ساعت 9:30 فردا شنبه 26 فروردین از جلوی منزلش واقع در تهران، خیابان زرتشت شرقی، درب جنوبی ساختمان‌های بهجت‌آباد، رو به روی پارک کریمخان، بلوک 2، طبقه 6 پلاک 36 به سمت بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود. قبر دکتر زرین‌کوب در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) دوطبقه ساخته شده و پیکر خانم آریان در طبقه دیگر این قبر در کنار همسر فقیدش به خاک سپرده می‌شود. مجلس ختم خانم آریان از ساعت 16 تا 17:30 روز دوشنبه 28 فروردین در مسجد نور تهران واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.

 دکتر قمر آریان در سال ۱۳۰۱ در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساند و در سال ۱۳۲۷ در رشتهٔ ادبیات از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران موفق به اخذ مدرک کارشناسی شد. در سال ۱۳۳۷ با درجهٔ دکتری در رشتهٔ ادبیات از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. عنوان رسالهٔ دکتری وی «مسیحیت و تأثیر آن در ادب فارسی» بود.

در تمام این دوران از محضر استادانی مانند زنده‌یادان بدیع‌الزمان فروزانفر، احمد بهمنیار، علی‌اصغر حکمت، جلال همایی، محمد معین، ذبیح‌اللـه صفا، حسین خطیبی و در زبانهای باستانی از محضر استاد پورداود، استاد مقدم و صادق‌کیا بهره‌مند شد.

از آثار او می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد: 1- کمال‌الدین بهزاد (تحقیق در احوال و آثار بهزاد در محیط هرات عهد شاهرخ) از انتشارات وزارت فرهنگ و هنر (چاپ دوم انتشارات هیرمند). 2. چهره مسیح در ادب فارسی (چاپ دوم انتشارات سخن). 3. ترجمه کتاب شرق نزدیک در تاریخ (یک سرگذشت پنج هزار ساله اثر پروفسور فیلیپ حتی استاد سابق دانشگاه پرینستون) از انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب. 4. ترجمه کتاب جهان اسلام اثر برتولد اشپولر از انتشارات امیرکبیر.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید