چهارشنبه, 24ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر بررسی علت ماندگاری كودتای 28 مرداد در «حافظه تاریخی» در رادیو ایران

خبر

بررسی علت ماندگاری كودتای 28 مرداد در «حافظه تاریخی» در رادیو ایران

برگرفته از ایسنا

گروه سیاست رادیو ایران به مناسبت سالروز کودتای 28 مرداد 1332 پنج‌شنبه با برنامه «حافظه تاریخی» به علل و چرایی ماندگاری این کودتا در حافظه تاریخی ملت ایران می‌پردازد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، عباس پارسیان، مدیر گروه سیاست این شبکه رادیویی با اعلام این خبر گفت: علی رشیدی، گزارشگر این برنامه که در جست و جوی اسناد و مدارک کودتای 28 مرداد است ضمن مراجعه به مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفتگو با دکتر جوانی یکی از کارشناسان این مرکز در خصوص مشارکت امریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد می‌پرسد؛ دکتر جوانی ضمن صحبت در خصوص طراحی و هدف‌گذاری این کودتا به نقش آمریکا و انگلیس در ساقط کردن دولت ملی مصدق اشاره می‌کند و آثار و پیامدهای منفی این کودتا را در روند مردم سالاری در ایران پس از کودتا تحلیل و بررسی می‌کند و به مصادیق دخالت‌ها و خصومت‌های امریکا و انگلیس در تاریخ سیاسی ایران می‌پردازد.

پارسیان ادامه داد: علی رشیدی در گفتگو با دکتر تمری، مسؤول آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بررسی و مرور مطالب اسناد باقی مانده از کودتای 28 مرداد و علل و چرایی این کودتا در حافظه تاریخی ملت ایران می پردازد.

در پایان این برنامه گزارش محور، علی رشیدی در گفتگو با دکتر غیاثی مسؤول تاسیس موزه استکبار ستیزی به فلسفه شکل‌گیری این موزه، مدارک و اسنادی که در خصوص دخالت‌های امریکا در کودتای 28 مرداد و همچنین اسناد و مداخله امریکا طی 6 دهه اخیر می‌پردازد. پس از آن دیدگاه و نظرات مردم در خصوص امریکا و علل ادامه خصومت‌های امریکا در قبال ملت ایران پخش می‌شود.

این برنامه به سردبیری حسین ریاحی و تهیه کنندگی محمد طارمی پنجشنبه (28مرداد) از ساعت 18 و 30 دقیقه به مدت نیم ساعت پخش می‌شود. 
 
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید