شنبه, 17ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها برگزاری کارگاه آموزشی «بافت، تاروپود معماری»

انجمن‌ها

برگزاری کارگاه آموزشی «بافت، تاروپود معماری»

موسسه آوای طبیعت پایدار کارگاه آموزشی «بافت، تاروپود معماری» برگزار می کند.

برگزاری دوره آموزشی راهنمایان ایران گردی و جهان گردی برای موسسه آموزشی، تحقیقاتی آوای طبیعت پایدار فرصتی مهیا کرده است تا شرکت کنندگان در این دوره ها را با مفاهیم و ارزش های فرهنگی و تاریخی ایران زمین آشنا سازد. از آنجایی که موضوعات مربوط به تاریخ و فرهنگ ایران از وسعت قابل ملاحظه ای برخوردار است، پرداختن به عمق مباحث و با جزییات بیشتر ضروری به نظر می رسد. با توجه به این که دوره های آموزشی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساختار مشخصی دارد و امکان بسط دادن موضوعات به ویژه با توجه به محدودیت های زمانی امکان پذیر نیست، طراحی و اجرای برنامه های آموزشی خارج از این ساختار در راستای تکمیل آموخته های علاقمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به این منظور موسسه آوای طبیعت پایدار با بهره‌گیری از مشاوره و همفکری اساتید مجرب این حوزه اقدام به برگزاری مجموعه کارگاه های آموزشی نموده است.
کارگاه آموزشی "بافت تارو پود معماری" یکی از این کارگاه هاست که درقالب یک جلسه 3 ساعته برگزار می شود. استاد این درس آقای دکتر رضا نوری است که سالهاست عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق در حوزه های مرتبط نموده است.

بافت
معماری یک کشور نقش بسیار مهمی را در فرهنگ و تمدن آن کشور ایفا می کند و یکی از موارد بارز آن در نشانه های موجود در معماری و شهرسازی است که الگوها و ارزش های هر تمدنی را ارائه می کنند.
به طور کلی شهر در دوره های قبل از اسلام و در ایران باستان، طی دوره ای نسبتاً طولانی، تحول تدریجی خود را از نظامی تا اجتماعی پشت سرنهاد و تغییر شکل یافت. این تغییرات در ساختار اجتماعی – اقتصادی و با تغییر در ساختار فیزیکی تحقق یافته است:
1- "ارگ یا کهن دژ" که هسته اول شهر را تشکیل می داد و شامل کاخ پادشاهی و قسمت نظامی بود و با حصارهای بلندی از سایر بخش ها متمایز می گردید.
2-  "شارستان" (شهرستان) که محله های شهر را بوجود می آورد و به صورت محصور بود.
3- بخش بیرونی شهر که "سواد" یا حومه نامیده می شد و مزارع و باغ ها را در خود جای می داد.

عناصر و اجزایی که در شهرهای کهن ایران وجود داشته اند، دارای نوعی ارتباط متقابل، فضایی یکپارچه و به هم پیوسته بوده اند. در شهرهای اسلامی فضاهایی مثل مسجد جامع، بازار، مراکز حکومتی، فضاهای مسکونی و عمومی و ... ضمن آن که هر کدام در جای خود، مرتبه و شخصیتشان را در سلسله مراتب فضاهای شهری حفظ کرده و به ایفای نقش می پردازند، با هم مجموعه ای یکپارچه پدید می آورند که شهر را از نظر فضا، واحدی منسجم و به هم پیوسته نشان می دهد.
در معماری، ویژگی های نهفته در کاربری بناها، ارتباط آن ها با هم در بافت شهری، فرم کلی بنا و تزیینات خاص آن ها، شامل انواع نشانه هایی است که به صورت بارز یا نهفته اصول و مبانی نظری هر دوره را  می نمایاند. سیمای جغرافیایی شهرهای دوره اسلامی، خود آیینه ای است بر مظاهر این تمدن.  فرهنگ و هنر این دوره در عین فراگیری در سطح جهان، در شهر زاده شد و در شهر گسترش یافت. در دوره های مختلف حکومت های اسلامی، شهرهای بزرگ و کوچکی توسعه یافتند که از مراکز حکومتی از جنبه های بسیاری پیشی گرفتند، بدین ترتیب شمار شهرهای متوسط و کوچک نیز آرام آرام زیاد شد.
با توجه به ارتباط نزدیک هنر و فرهنگ با مظاهر تمدن هر دوره به ویژه معماری و ترکیب شهری آن، لزوم شناخت و آشنایی با انواع بافت های شهری و بناهای مختلف آن ها، کاربرد هر یک و نیز نشانه های به کار رفته در ساخت و تزیینات و ترکیب بندی، آشکار می گردد
   

آشنایی بیشتر با مدرس کارگاه:
دکتر رضا نوری شادمهانی

- دکتری رشته باستان شناسی از دانشگاه تهران.
- مدرس رشته های باستان شناسی و مدیریت جهانگردی در دانشگاه¬های کاشان، علامه طباطبایی، پیام نور، شهرکرد و دانشگاه‌های آزاد واحدهای تهران مرکز، دزفول و ورامین.
- سرپرست کاوش شهر تاریخی مشکویه و قلعه عرب داغ دیوار دفاعی گرگان و سرپرست پروژه بررسی¬های باستان شناختی استان قم و شهرستان گیلان غرب.
- معاون هیأت‌های باستان شناختی کاوش¬های بندر تاریخی سیراف، دژ گلخندان تهران، پاتپه ملایر.
- تألیف کتاب تاریخ فرهنگ ایران برای دانشجویان مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور و درحال نگارش باستان شناسی در گردشگری برای رشته مدیریت جهانگردی
- چاپ مقالاتی در زمینه معماری و گردشگری در مجلات گلستان هنر، کتاب ماه هنر، فصلنامه مدیریت جهانگردی
- ارائه مقاله در همایش‌های داخلی همچون همایش ربع رشیدی و همایش حمام در فرهنگ ایرانی و ...
- انتخاب پایان نامه کارشناسی ارشد بعنوان یکی از پایان نامه های برتر کشور
- استاد برتر در زمینه آموزشی معماری و شناخت اماکن تاریخی از سوی جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی


شهریه کارگاه:
- 250000 ریال برای دانش آموختگان موسسه آوای طبیعت پایدار و راهنمایان تور (دارای کارت راهنمایان تور ایران گردی - جهان گردی و طبیعت گردی )
- 300000ریال سایر علاقمندان
شماره کارت جهت پرداخت شهریه کارگاه: 5022291002671103
شماره حساب بانک پاسارگاد به نام افسانه احسانی: 1-692686-800-306

زمان:  پنجشنبه  6 مهر ماه  1391 – ساعت 16 تا 19
محل برگزاری و ثبت نام: خیابان مطهری، بعد از تقاطع مفتح، پلاک 145، طبقه ششم، موسسه آوای طبیعت پایدار
تلفن تماس:    88537497- 88763279- 88521682

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید