پنج شنبه, 01ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست گردشگری مروری بر دیدنیهای البرز - ظرفیتهایی که مهجور مانده است

گردشگری

مروری بر دیدنیهای البرز - ظرفیتهایی که مهجور مانده است

خبرگزاری مهر: استان البرز دارای جاذبه های گردشگری، تفریحی و توریستی بسیار زیادی است که برخی از ایرانیان به خوبی با آن آشنایی ندارند و این جاذبه ها اغلب مهجور مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، کرج در 36 کیلومتری غرب تهران و در کراه غربی رود کرج و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است.

این شهرستان از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهرستان شهریار استان مرکزی، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوین و از شرق به شهرستان تهران محدود است.

چلگه پهناور کرج با ارتفاع متوسط یک هزار و 320 متر از سطح دریا در مسیر راه ارتباطی با وسایل نقلیه حامل کالاهای وارداتی و صادراتی از ترکیه و آذربایجان و به مقصد تهران و بالعکس است.

کوه های البرز استان مازندران و کرج را از هم جدا کرده است. دهستان کرج در میان دره های پرپیچ و خم البرز و در اطراف جاده چالوس قرار دارند. از تونل کندوان تا روستای مراد تپه در غرب اشتهارد، حوزه فرمانداری کرج را تشکیل می دهد.

حوزه فرمانداری کرج در سال 1337 برای جمعیتی در حدود 35 هزار نفر و با وسعتی در حدود 5 هزار و 830 کیلومتر مربع بنیاد شد. این شهرستان تا سال 1368 دارای چند بخش از جمله مرکزی، شهریار، رباط کریم، اشتهارد و طالقان بود، ولی پس از تبدیل بخش های شهریار و رباط کریم و ساوجبلاغ به شهرستان، چهار بخش از آن جدا شد و هم اکنون شامل دو بخش مرکزی و اشتهارد و هفت دهستان است.

بخش مرکزی با 6 دهستان به نام های نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره از تونل کندوان تا مردآباد یا همان شاهدشت قدیم را شامل می شود. بخش اشتهارد که از احمد آباد تا مراد تپه ادامه دارد، تنها یک دهستان به نام پلنگ آباد(رحمانیه) دارد.

طالقان - روستای کجیران

روستای کجیران البرز

روستای کجیران یکی از روستاهای کوهستانی در غرب منطقه طالقان است. این روستا یکی از روستاهای ییلاقی و بکر پایین طالقان است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مسیر عبور در منطقه دوری قرار گرفته و بکر مانده است. گسترش آن به صورت پلکانی است و در سمت شمال روستا و بعد از دره عمیق روستای اسفاران قرار دارد.

تخت کیکاوس

تخت کیکاوس در حدود 18 کیلومتری شهریار و هشت کیلومتری ملارد در روستای بیدگنه قرار گرفته است که به دوران ساسانی باز می گردد، این اثر که در 12 کیلومتری غرب تخت رستم واقع است جایگاه مقدسی برای برگزاری آئین های مذهبی در دوران باستان بوده و شامل سه بنا است که هر سه در پای یک تپه بلند به ارتفاع 100 متر قرار گرفته اند.

این ثپه بنا به مشاهده آنو باتینی به شکل تیغه است که در دشت پیش رفته و در نوک آن سکویی به شکل ذوزنقه به اضلاع هشت تا 10 متری وجود دارد و دسترسی به آن از طریق راهی عریض در دل کوه که به قسمت جنوب سکو منتهی می شود امکان پذیر است.

این بنا از سنگ هایی که با ملات مخصوصی از گچ به هم متصل شده اند ساخته شده است، چهار طاقی تخت کیکاوس در پای بنا قرار دارد و نقشه آن به شکل مربع است، با درگاهی در شمال به عرض 230 سانتی متر و دیوارهایی به قطر 77 سانتی متر و به طور کلی در شمار چهار طاقی هی عهد ساسانی طبقه بندی می شود.

اثر باستانی تخت رستم که یکی از آتشکده های مهم منطقه در دوران ساسانی بوده است، در دهستان جوقین و در حدود 20 کیلومتری غرب شهریار در کنار روستای قجر تخت رستم واقع است.

"آندره گودار" درکتاب خود درباره این اثر گفته است نمای کلی تخت رستم همانند سایر بناهای مشابه است که در مذاهب و کیش های باستانی وجود داشته است که فقط موبدان زرتشتی بدان راه داشته اند.

بنا بر تحقیق آنو بانینی در این آتشکده، آتش در حجره های وسط محوطه مدور سنگی روشن بوده است که در شب از حدود صد و پنجاه کیلومتری در معرض دید قرار داشته است.

در قسمت پائین کوه یک سکو و یک بنای کوچک وجود دارد، این بنای کوچک که در 15 متری سکو قرار دارد و تقریباً سالم مانده است، سقف کوتاهی دارد، فاصله راس گنبد تا سطح زمین 238 سانتیمتر بوده و دارای دو مدخل با طاق هایی به سبک معماری های پیش از اسلام است.

شهرستان ساوجبلاغ - روستای برغان

برغان دهستانی است در استان البرز ایران، این دهستان در بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد و جمعیت این دهستان یک هزار و۴۲۴ نفر است. آلوهای این دهستان به نام آلوی برغانی در تهران و اطراف معروف است.

جاذبه های طبیعی شهرستان ساوجبلاغ

باغ های سر سیز و خرم ناحیه ساوجبلاغ همراه با رودخانه های پرآب از جاذبه های طبیعی شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آیند. تپه های باستانی متعدد که قدمت آن ها به دوره های پیش از میلاد می رسد و خانه های بزرگان سیاسی چو ن مرحوم طالقانی و صدیق نیز از مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان ساوجبلاغ هستند.

چشمه آب معدنی لمبران، عسلک، سرب جوستان، آبشار اوچان، آبشار جوستان، آبشار اورازان، آبشار کرکبود، آبشار اسکان، آبشار عسلک، غار برج، غار کله سنگ، غارهای هیو، غار لالون و دریاچه اوان از جمله آبشار و چشمه آب معدنی و غارهای دیدنی شهرستان طالقان است.

شهرستان طالقان منطقه ای ییلاقی در میان رشته کوه البرز و در 120 کیلومتری شمال غربی تهران است، هم اکنون در تقسیمات کشوری، طالقان یکی از بخش های باستان تهران است. طالقان از حدود 80 روستا تشکیل شده است.

مساحت منطقه طالقان حدود یک هزار و 200 کیلومتر مربع است و در 36 درجه و 12 دقیقه عرض شهر تهران قرار دارد.

طالقان از سه بخش پایین طالقان، میان طالقان و بالا طالقان تشکیل شده است.

کاخ سلیمانیه

کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار است و در کرج، دانشکده کشاورزی واقع شده و این اثر در تاریخ 2 اسفند 1327 با شماره تبث 370 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


این بنا در دوره فتحعلی شاه قاچار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده است.

علت نامگذاری این ساختمان به پاس تولد سی و چهارمین پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده است، در تابلوی بار عام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده است.

ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه ای ندارد بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می رود. در داخل کاخ دو نقاشی دیواری که نشان دهنده صحنه بار عام فتحعلی شاه است به چشم می خورد، در شرق ساختمان کاخ برجی در 5 طبقه ساخته شده بود که هم اکنون تنها ویرانه های طبقه هم کف آن باقی مانده است.

کاخ مروارید

کاخ مرواید به نام یک بنا از زمان پهلوی است که در مهر شهر قرار دارد، این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد، این بنا شامل فضاهای متعددی از جمله سالن طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتفاق های خواب و... است.
---------------------

گزارش: مهدی دهقان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید