یکشنبه, 11ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم تولد مرال ایرانی در ‌حیات وحش آستارا

زیست بوم

تولد مرال ایرانی در ‌حیات وحش آستارا

با گذر از فصل بهار و فرا رسیدن فصل تابستان، نخستین رأس مرال(گوزن) ایرانی در پناهگاه حیات وحش لوندویل شهرستان مرزی بندر آستارا متولد شد.

شهروز قلی نژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، با اعلام خبر فوق خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از مرال های این پناهگاه آبستن و تحت مراقبت هستند، ظهر دیروز یکی از مرال‌های آبستن، تحت نظر دامپزشک در سلامت کامل و به شکل طبیعی وضع حمل کرد.

وی حال مادر و بره به دنیا آمده را مساعد عنوان و اظهار کرد: سایر مرال‌های آبستن این پناهگاه در آینده‌ای نزدیک وضع حمل خواهند کرد.

قلی نژاد تعداد مرال های این پناهگاه را در حال حاضر 12 رأس و تعداد گوزن‌های زرد را 6 رأس برشمرد و توضیح داد: در سالیان گذشته تعدادی از مرال‌های به دنیا آمده در این پناهگاه به سایر پناهگاه‌ها و پارک‌های حفاظت شده کشور منتقل شده‌اند.

وی در پایان تصریح کرد: مرال که به «گاو کوهی و گوزن قرمز» شهرت دارد، یکی از بزرگترین نوع گوزن‌ها در جهان و بزرگترین نوع گوزن در کشور است که در مناطق مختلف جنگلی کشور و استان گیلان به خصوص در مناطق فومن و سیاهکل می‌زیسته است و هم اکنون به دلیل شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه، نسل آن در خطر انقراض قرار دارد.

به گزارش ایسنا، پناهگاه حیات وحش «لوندویل» با مساحت 1047 هکتار در جنوب شهر مرزی بندر آستارا واقع شده و از چند بخش جنگلی، جلگه ای، تالابی و ساحلی در نوار دریای خزر تشکیل شده است.

این پناهگاه در تاریخ 1352 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور شناخته شد و در تاریخ 21 مرداد 1354 براساس مصوبه 63 شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیوست.

بالغ بر 60 هکتار از کل محوطه پناهگاه، به شکل محصور برای نگهداری مرال و گوزن زرد ایرانی در نظر گرفته شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه