چهارشنبه, 07ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان نامه انجمن فرپاد به رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری

یادمان

نامه انجمن فرپاد به رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری

یزدان پاک ایران را از خشکسالی، دروغ و دشمن ایمن دارد


ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
جناب آقای اسفندیار رحیم مشایی
با درود:

آسفالت کردن جاده قائمیه کازرون توسط اداره راه و ترابری و احداث پل تمام فلزی شاپور، بیشابورمان را زخم دیده کرد. پس از گذشت سه سال از وعده مسئولان مبنی بر احداث سریعتر جاده جدید شیراز  کازرون هنوز آمار پیشرفت فیزیکی جاده جایگزین، همان پیشین است.
و اکنون وزارت راه در حالی که معضل فوق را حل نکرده، در مجاورت اثر منحصر به فرد کاخ اردشیرساسانی (چهار طاقی فیروزآباد) اقدام به احداث پلی عریض (بنا به گفته منابع آگاه عرض حدود 45 متر) در مسیر روستایی روستای آتشکده نموده است.
این پل در حریم درجه یک اثر بی بدیل کاخ اردشیر میباشد که علاوه بر  تخریب چشم انداز اثر که حتی در حریم 3 نیز غیر قانونی می باشد، با توجه به اینکه این پل راه ارتباطی شیراز-فراشبند را نزدیک به 10 کیلومتر کوتاه تر می کنداحداث پل خطر افزایش تردد خودروهای سنگین و کامیونهای بزرگ را باعث میشود. عبور خوردوهای سبک و سنگین خود باعث:
1- ایجاد لرزه بر بنای 2000 ساله یاد شده میکند.
2- ثبت جهانی اثر را به مخاطره می اندازد.
3- تعداد عابرانی که قصد بازدید از اثر ندارند را افزایش می دهد.

با توجه به عدم کارشناسیهای لازم جهت ایجاد این پل، انجمن فرپاد بعنوان بخشی از بدنه اجتماعی، از متولی امر حفاظت از آثار ملی میخواهد که هر چه سریعتر و با جدیت تمام و با استفاده از تمام راه کارهای قانونی باعث تعطیلی کار و جمع آوری کارگاه پل سازی شوند.

با سپاس
انجمن فرپاد

رو نوشت:

*وزیر محترم راه و ترابری (جهت اطلاع)

*خبرگزاریها و نشریات محترم (جهت پوشش خبری مناسب)

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه