یکشنبه, 02ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی ۴ اثر معنوی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

۴ اثر معنوی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ثبت چهار اثر صنایع دستی ومعنوی استان در فهرست آثار میراث ناملموس (معنوی) ملی خبر داد.

محمد فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پرونده این چهار اثر معنوی برای ثبت ملی ارسال شده بود که طی هفته های اخیر با موفقیت این آثار ثبت ملی شدند اظهارداشت: چاقو سازی، منبت، علم گردانی و واحدهای سنتی سنجش سطح به همراه تکنیک و دانش فنی و بومی منبت آثاری هستند که در فهرست میراث ناملموس ملی ثبت شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون در استان آذربایجان غربی دو اثر بیدمشک و نقل ارومیه به همراه ۱۶ اثر معنوی دیگر در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است افزود: با ثبت این آثار مجموع آثار معنوی ثبت ملی شده در استان به ۲۰ اثر رسید.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه پرونده دو اثر دیگر برای ثبت ملی در فهرست آثار میراث ناملموس آماده شده است عنوان کرد: این آثار نیز پیش بینی می شود سال آینده به ثبت ملی برسند.

فتحی همچنین با تاَکید بر ظرفیت های های فراوان استان در زمینه جاذبه های طبیعی، افزود: متاسفانه با وجود این پتانسیل ها در منطقه، تاکنون تنها یک اثر طبیعی از استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، در این راستا ۵۰ مورد  از این آثار در سطح استان شناسایی شده که در تلاش برای شروع ثبت آثار طبیعی در استان نیز هستیم.

وی یاد آور شد: نخستین اقدام جدی در حفظ یک اثر تاریخی، فرهنگی، معنوی و یا طبیعی، بررسی و پژهش های اولیه در خصوص آن اثر و ثبت در فهرست آثار ملی کشوری است، چرا که چتر حمایتی قانونی ناشی از ثبت آثار، آنها را از تعرض، تخریب و نابودی مصون می دارد.

آذربایجان غربی تاکنون بیش از ۱۴۷۰ اثر، بنا و محوطه تاریخی ثبت شده در ردیف میراث ملی را به خود اختصاص داده و دو اثر بزرگ قره کلیسای چالدران و تخت سلیمان تکاب نیز در ردیف آثار جهانی به ثبت رسیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید