پنج شنبه, 07ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی راهنمای جامع هپاتیت بی برای عموم

رویدادهای فرهنگی

راهنمای جامع هپاتیت بی برای عموم

برگرفته از فرهنگستان زبان و ادب فارسی

معرفی: مرتضی قاسمی
 

پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی، به‌منظور پیشبرد سیاست زبان فارسی به‌عنوان زبان علم، با انتخاب آثاری که مورد نیاز جامعۀ علمی و فرهنگی تاجیکستان است، در صدد انتشار مجموعه‌ای از کتاب‌ها در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی برآمده است. به همین منظور این پژوهشگاه در نخستین گام با همکاری بیمارستان ابن‌سینای تاجیکستان، برگردان و انتشار بخشی از کتاب‌های درسی دانشجویان رشتۀ پزشکی را در دستور کار خود قرار داده است.
    پیش از این، کتاب راهنمای جامع هپاتیت سی، راهنمای جامع سیروز کبدی و راهنمای جامع هپاتیت آ و ای برای عموم، از آثار دکتر سیّد مؤیّد علویان، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله و فوق تخصص گوارش و کبد و بنیان‌گذار و رئیس مرکز هپاتیت تهران، از این مجموعه منتشر شده بود و اکنون نیز کتاب راهنمای جامع هپاتیت بی برای عموم، از همین نویسنده، به دو خط فارسی و سیریلیک منتشرشده است. کتاب مذکور شامل یک پیشگفتار و پنج فصل به شرح زیر است: فصل اول: ساختمان و عملکرد دستگاه گوارش؛ فصل دوم: هپاتیت ویروسی بی، از میکروسکوپ تا تشخیص؛ فصل سوم: ناقل هپاتیت؛ فصل چهارم: درمان هپاتیت بی؛ فصل پنجم: واکسیناسیون.
    این کتاب به دو خط فارسی و سیریلیک به چاپ رسیده است که به‌این‌ترتیب، ابزاری کمک‌‌آموزشی به‌منظور فراگیری خطّ نیاکان نیز خواهد بود. در برگردان اثر فوق، پس از ویرایش مجدد متن فارسی بر اساس دستور خط مصوّب فرهنگستان و معادل‌گزینی واژگان فارسی به‌جای اصطلاحات بیگانه، متن آن به سیریلیک برگردانده شده، پس از نمونه‌خوانی، در دو نوبت ویرایش شده است. در مورد آثار پزشکی، یک نوبت ویرایش متن توسط پزشک متخصص نیز به مراحل کار افزوده شده است. در این ا‌ثر برابرنهادهای تاجیکی اصطلاحات پزشکی رایج در ایران در داخل کمانک (پرانتز) آمده و معادل روسی برخی اصطلاحات ناآشنا نیز در پانوشت ثبت شده است.
    کتاب راهنمای جامع هپاتیت بی برای عموم، نوشتۀ دکتر سیّد مؤیّد علویان، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله است که در پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی (سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان) و با همکاری بیمارستان ابن‌سینای تاجیکستان، به دو خط فارسی و سیریلیک تاجیکی در زمستان ۱۳۹۴ (۲۰۱۶ م) در ۹۴ صفحه در چاپخانۀ «پیوند» در شهر دوشنبه منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه