جمعه, 01ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر رییس کمیته ترویج تغذیه باشیرمادر: تغذیه باشیرمادر از مرگ 15 هزار کودک درکشور جلوگیری می‌کند

خبر

رییس کمیته ترویج تغذیه باشیرمادر: تغذیه باشیرمادر از مرگ 15 هزار کودک درکشور جلوگیری می‌کند

رییس کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر با تاکید بر اهمیت آغاز تغذیه با شیر مادر از ساعت اول تولد، خاطرنشان کرد: با آغاز تغذیه با شیر مادر از ساعت اول تولد، از مرگ 1.5 میلیون کودک در دنیا و 15 هزار کودک زیر پنج سال در ایران، جلوگیری می‌شود. اگر تغذیه با شیر مادر در روز اول تولد به درستی آغاز شود از مرگ 16.3 درصد نوزادان زیر چهار هفته جلوگیری می‌شود.

75% - تسوق أونلاين في السعودية مع خصم 25 , أحذية ازياء رياضية الجري للرجال , adidas copa mundials in color today schedule 2016 , نمشي | Boots - Ankle boots COACH , High boots and others - DialadogwashShops - Lorimer Bootie C5917 11000148EDC Dark Cranberry/Multi - botines adidas botitas 2016 black hair girls meme - Women's shoes

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علیرضا مرندی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مراسم بزرگداشت هفته جهانی «تغذیه با شیر مادر»، گفت: مطالعات جهانی تاثیر تغذیه با شیر مادر در بقا و سلامت جامعه را اثبات کرده است. شیر مادر، بهترین غذا برای نوزاد است. شیر مادر ماده‌ای زنده بوده و ترکیب آن دائم در حال تغییر است و به این ترتیب است که شیر مادر در جلوگیری از بیماری‌های واگیر و ... نقش بسزایی دارد.

وی از شیر مادر به عنوان خون سفید یاد کرد و گفت: آغوز ماده‌ای شبیه به خون انسان است. آغوز و همچنین شیردهی نقش ارزشمندی در کوچک کردن رحم مادر و جلوگیری از خونریزی مادر دارد و به این ترتیب از شیردهی به عنوان مرحله چهارم زایمان یاد می‌شود.


رییس کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر افزود: آغوز و شیر مادر مملو از مواد ایمنی‌بخش است که به عنوان اولین ایمنی‌ساز بدن نامیده می‌شود. مطالعات جهانی نشان داده که سالانه 7 تا 8 میلیون کودک زیر پنج سال به دلیل تغذیه با شیر مادر جانشان نجات می‌یابد. در کشور ما نیز اگر شیردهی توسط مادر انجام نشود، 70 تا 80 هزار کودک به پنج سالگی نمی‌رسند.


وی با اشاره به نقش شیر مادر در پیشگیری از سوء تغذیه و بیماری‌های عفونی در کودکان، ادامه داد: شیر مادر تمام انرژی مورد نیاز کودک تا شش ماهگی را تامین می‌کند و کودک حتی به آب هم نیاز ندارد. شیر مادر عفونت‌ها و بیماری‌های ناشی از آلرژی و ... را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

رییس کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر در ادامه با اشاره به نقش شیر مادر در کنترل بیماری‌های واگیر، همچنین بیماری‌های غیر واگیر، ادامه داد: شیر مادر، بیماری‌های غیرواگیر را نیز به شدت کاهش می‌دهد. این در حالی است که 60 درصد مرگ و میر کشور به دلیل بیماری‌های غیر واگیر است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: تغذیه با شیر مادر در فاصله‌گذاری میان بارداری‌ها، نقش بسزایی دارد. همچنین شیر مادر در تکامل سال‌های اول زندگی، ضریب هوشی، کاهش مرگ و میر مادران، کاهش سرطان‌های تخمدان، پستان و دهانه رحم و همچنین کاهش بروز استئوپروز در مادران نقش چشمگیری دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه