پنج شنبه, 06ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها در روز زمین پاک کودکان به یاری زمین آمدند

انجمن‌ها

در روز زمین پاک کودکان به یاری زمین آمدند

گزارش و عكس: حسین زندی

حفظ محیط زیست در ایران همواره مسئله روز است . با توجه به تخریب‌ها و بی‌توجهی‌ها همه روزه می‌توان به آن پرداخت. به مناسبت روز جهانی زمین پاک برنامه‌هایی در کشور برگزار می‌شود. یکی از این برنامه‌ها مراسمی بود که به همت اتاق فکر انجمن های زیست محیطی همدان با همیاری تعدادی از مهدکودک های این شهر روز دوشنبه در محل بوستان ارم برگزارشد. در این برنامه که انجمن‌های حیات سبز سرزمین، دوستان زمین همدان، سبز پژوهان الوند، کودکان همیار محیط شهر و معاونت فرهنگی شهرداری و سازمان محیط زیست باهم همکاری داشتند. پس از برگزاری بازی و مسابقات آموزشی با موضوع محیط زیست جوایزی به کودکان شرکت کننده اهدا شد.

مجید اعتمادی از اعضای انجمن دوستان زمین گفت: کودکان می توانند از چنین فرصت هایی استفاده کنند برای یاد گیری و یاددهی همچنین تاثیری که بر دوستان خود می گذارند.بهتر است این برنامه ها ادامه پیدا کند و در تمام کودکستان ها و مراکز آموزشی اجرا شود وتداوم پیدا کند.

آذین معیریان مدیر مهد کودک خصوصی کاوه وفعال محیط زیست در مورد برنامه های زیست محیطی مهدها گفت : ما در مهدها طرحی را پیگیری می کنیم وآموزش می دهیم به نام "پروژه کره زمین". در این شیوه در مورد خاک زمین، هوای زمین، انسان در روی زمین وتمام موجودات زمین صحبت می کنیم که زمین تنها جایی است که برای زندگی کردن وجود دارد. و بچه‌ها یاد میگیرند که چقدر در مقابل زمین مسئول هستند به همین دلیل بچه ها در طول یک سال آموزشی با مفاهیم مربوط به زمین آشنا می شوندو در نهایت یک کره زمین می‌سازند و در پایان همه داشته ها وآموخته ها رادر یک مسابقه به نمایش می‌گذارند. معیریان ادامه داد: در این فرایند سعی می کنیم پدر مادرها را در طول سال فعال و سهیم کنیم. وکودکان پیام زیست محیطی را به خانه می‌برند. این شیوه بسیار موثر است وامیدوارم در همه مراکز اجرا شود.

نسرین زندی عضو انجمن دوستان زمین از محل برگزاری برنامه انتقاد کرد و گفت: فضای اجرای برنامه مناسب نیست. برای برگزاری برنامه هایی که کودکان حضور دارند امنیت و بهداشت بسیار مهم است وباید مدیریت شهری برای اجرای چنین برنامه ای مکان مناسبی در اختیار مجریان قرار دهد. به طور مثال در اینجا کودکان مجبور بودند روی چمن های پارک بازی کنند که این خود تخریب محیط زیست است. زندی ادامه داد :از آنجا که متاسفانه خانواده ها کمتر به مسئله محیط زیست می پردازند ، آموزش کودکان می تواند حتا بر بزرگترها تاثیر بگذارد.مانند همیاران پلیس که از تخلف های رانندگی بزرگترها جلوگیری می کنند ودر این زمینه نقش آموزش پرورش ورسانه ای مانند سيما بسیار مهم است.

یکی دیگر از فعالان محیط زیست در زمینه نقش مردم گفت: مردم باید توجه کنند که زمین متعلق به خودشان نیست و آیندگان نیز در آن سهم دارند. ما باید کاری کنیم که در این آزمون سربلند بیرون آییم تا آیندگان از ما راضی باشند . مریم خندان ادامه داد: ما وقتی می‌توانیم بگوییم در زمینه حفظ محیط زیست موفق بوده‌ایم که این مسئله به عنوان یک ارزش اخلاقی و فرهنگی در جامعه شناخته شودو مردم مسئولیت آنرا بپذیرند.

عضو انجمن حیات سبزسرزمین نیز برنامه بعدی اتاق فکر را همزمان با هفته محیط زیست اعلام کرد.

درپایان برنامه میثاق‌نامه زیستی به طول ده متر که تو سط اتاق فکرسمن‌های زیست محیطی تهیه شده بود توسط شرکت کنندگان امضاء شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید