چهارشنبه, 24ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ هزاره واژهٔ پزشکی و زیست‌شناسی

کتاب‌

هزاره واژهٔ پزشکی و زیست‌شناسی

برگرفته از تارنمای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دو فرهنگ هزار واژهٔ زیست‌شناسی و هزار واژهٔ پزشکی که حاوی مجموعهٔ واژه‌های حوزه‌های زیست‌شناسی و پزشکی است، به مناسبت ایام مبارک دههٔ فجر، از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شد.
    «هزار واژه» نام عمومی فرهنگ‌هایی تخصصی است که از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر می‌شود. ممارست طولانی در کار واژه‌گزینی که به یافتن و ساختن ده‌ها هزار واژهٔ فارسی در برابر لغات و اصطلاحات بیگانه انجامیده‌است، گروه واژه‌گزینی را قادر ساخته تا دفترهایی حاوی هزار واژهٔ مصوّب در بعضی از رشته‌های علمی انتشار دهد.
    گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در طول شانزده سال فعالیت خود نزدیک به سی‌هزار واژه را در حوزه‌های مختلف علمی به تصویب رسانده‌است. در طی این سال‌ها متخصصان بسیاری با گروه همکاری داشته‌اند که در بعضی از این حوزه‌ها این همکاری همچنان ادامه دارد. در این مدت تعداد واژه‌های مصوّب برخی از گروه‌های تخصصی از مرز هزار واژه فراتر رفت و تدوین فرهنگ‌های موضوعی واژه‌های مصوّب در این حوزه‌ها ضروری می‌نمود. ازاین‌رو، گروه واژه‌گزینی در صدد برآمد تا فرهنگ‌هایی موضوعی با عنوان «هزار واژه» تدوین و به جامعهٔ علمی عرضه کند. گروه واژه‌گزینی بنا دارد ازاین‌پس، با تصویب شدن هر هزار واژه در یک حوزه، فرهنگ آن را نیز منتشر کند. دو مجموعهٔ هزار واژهٔ پزشکی و هزار واژهٔ زیست‌شناسی، نخستین مجموعه‌های هزار واژه‌ها هستند که در حوزهٔ پزشکی شامل مجموعهٔ واژه‌های علوم پایهٔ پزشکی، دندان‌پزشکی، شنوایی‌شناسی، علوم سلامت، دام‌پزشکی و در حوزهٔ زیست‌شناسی شامل مجموعهٔ واژه‌های زیست شناسی عمومی، علوم گیاهی، علوم جانوری، ژن‌شناسی، پروتگان‌شناسی و میکرب‌شناسی می‌شوند.
    فرهنگستان زبان و ادب فارسی دو مجموعهٔ هزار واژهٔ پزشکی و هزار واژهٔ زیست‌شناسی را به ترتیب در 276 و 374 صفحه و با شمارگان 2000 نسخه، به بهای 100000 و 140000 ریال منتشر کرده‌است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید