یکشنبه, 03ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌خانه کتاب الکترونیکی جهان‌نمای تاریخ ایران نوشتهٔ دکتر هوشنگ طالع

کتاب‌خانه

کتاب الکترونیکی جهان‌نمای تاریخ ایران نوشتهٔ دکتر هوشنگ طالع

کتاب «جهان‌نمای تاریخ ایران» در قالب پی دی اف (PDF) را از اینجا دریافت کنید.

کتاب «جهان‌نمای تاریخ ایران» به زبان انگلیسی در قالب پی دی اف (PDF) را از اینجا دریافت کنید.
download book Historical Atlas of Iran - By Dr. Hooshang Tale

 

 

نقدی بر کتاب «جهان نمای تاریخ ایران»

Historical Atlas of Iran - By Dr. Hooshang Tale  

 

محسن انصاری

این کتاب به ما می‌گوید که پهنه فرمانروایی دولت ایران ازچند هزار سال پیش تا کمابیش دو سده اخیر، تمام پهنه فلات ایران با وسعت بیش از چهار میلیون کیلومتر مربع بوده است. این پهنه در طول 200 سال با دسیسه‌های دولت انگلستان و نیروی نظامی دولت توسعه طلب روسیه به اندازه کنونی آن کاهش یافت. کتاب جهان نمای تاریخ ایران در واقع مجموعه‌ای از نقشه‌های تاریخی پهنه ایران در همه‌ی دوره‌های تاریخ ایران، از سپیده دم تاریخ تا امروز است.

این کتاب  نقشه‌ی دولت‌های ایران وشهرهای آن‌ها را از دوران پیشدادیان به ما نشان می‌دهد.
کتاب جهان نمای تاریخ ایران یک کار پژوهشی درباره پهنه جغرافیایی سرزمین ایران است. نکته اساسی و بنیادین که کتاب به ما یاد آور می‌شود این است که این کالبد همیشه میل به یگانگی و پیوستگی دارد و اگر حوادث روزگار گاهی بخشی از آن را از سرزمین مادری دور کرده، پس از  زمانی کوتاه یا دراز دوباره پاره‌های تن ایران بهم پیوسته‌اند.
از  دکتر هوشنگ طالع پژوهش‌گر تاریخ معاصر، تاکنون چند کتاب با نام های ناسیونالیسم ایرانی ، تاریخ تجزیه ایران در شش دفتر، گوشه های پنهان توطئه برای تجزیه مهاباد (تالیف مشترک با پیمان حریقی)، سی تیر میدان بهارستان و قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن از سوی انتشارات سمرقند منتشر شده است.
چاپ نخست کتاب جهان نمای تاریخ ایران در 74 صفحه در قطع آلبومی بر روی کاغذ گلاسه و چهار رنگ از سوی انتشارات سمرقند منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه