شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌خانه کتاب «آذریگان - آگاهی‌هایی دربارهٔ گویش آذری» به صورت الکترونیکی

کتاب‌خانه

کتاب «آذریگان - آگاهی‌هایی دربارهٔ گویش آذری» به صورت الکترونیکیکتاب «آذریگان آگاهی‌هایی دربارهٔ گویش آذری» در قالب پی دی اف (PDF) را از اینجا دریافت کنید.

کتاب آذریگان آگاهی‌هایی دربارهٔ گویش آذری
نویسنده: صادق کیا
سال انتشار 1354 خورشیدی؛ 60 صفحه


آذری گویش پیشین مردم آذرآبادگان است که هنوز به گونه‌هایی از آن در برخی از آبادی‌های آن استان سخن گفته می‌شد. این گویش در دسته‌بندی گویش‌های ایرانی از دستهٔ باختری شمرده می‌شود و در این دسته از گروه شمالی است. گونه‌های زندهٔ این گویش اینک تاتی و تالشی نامیده می‌شود.

پس از آن که شادروان احمد کسروی تبریزی این گویش را در دفترچه‌ای با عنوان «آذری یا زبان باستان آذربایگان» در سال 1304 خورشیدی بازشناسانید گروهی از دانشمندان به گردآوری آگاهیهای پراکنده‌ای که از آن در نوشته‌های گوناگون آمده است و همچنین به گردآوری و بررسی گونه‌های بازماندهٔ آن پرداختند. با این کوششها آذری کهن و امروزی تا اندازه‌ای شناخته شده است. نویسنده کتاب در طی دو سفر که به آذربایجان داشته گویش‌های هرزنی را در گلین‌قله و ارزینی را در ارسباران گردآوری نمود و سپس به یازی یک گویشور کلاسوری به گردآوری گویش کلاسور پرداخت. کتاب پیش‌رو آگاهیهای تازه‌ای را از گویش آذری برای خوانندگان کتاب به ارمغان می‌آورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه