سه شنبه, 26ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تاریخ تاریخ معاصر «‌مرصاد» جهنم منافقان اینجا بود

تاریخ معاصر

«‌مرصاد» جهنم منافقان اینجا بود

عملیات پیروزمندانه «‌مرصاد» به عنوان یکصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول 8 سال دفاع‌مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش ایران است که از نظر طراحی، تاکتیک رزمی و اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی قلمداد کرد.

001 - DC4091 - NikesneakersShops , nike air chromeposite for sale california cheap - Jordan Jordan 1 Mid MMD (Black) | Converse Earthy Tones Unevenness Chuck Taylor All Star - 572547C

به گزارش سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این عملیات، یگان‌های عمل‌کننده ارتش مشتمل بر«لشکر 81 زرهی» کرمانشاه،«تیپ مستقل 45 تکاور» نیروی زمینی ارتش و یگان‌های توپخانه،نیروی هوایی،پدافند هوایی و هوانیروز قهرمان به شکلی هماهنگ و منسجم به فرماندهی شهید سرافراز امیر سپهبد علی صیادعلی شیرازی توانستند با ایجاد سپری فولادین،دربرابر تهاجم مذبوحانه رژیم بعث و منافقین کوردل صف‌آرایی کرده و با طراحی بی‌نظیر این عملیات و حداکثر استفاده از اصل غافلگیری،برای همیشه توان عملیاتی دشمن را در تجاوز به خاک مقدس ایران اسلامی از بین ببرند.

اما اینکه چه اتفاقی افتاد و چه شرایطی بوجود آمد که پس از پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران با کارشکنی‌های رژیم بعثی عراق و نادیده گرفتن شرایط آتش بس از سوی آنان، آتش جنگ مجددا شعله‌ور گشت؛ مبحثی است که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم.

رژیم عراق پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران در بن‌بست سیاسی و نظامی شدیدی قرارگرفت و توطئه‌های وسیعی را که از جانب استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی تدارک دیده بود نقشه بر آب دید و از سوی دیگر می‌دانست که حضور منافقین در عراق پس از قطعنامه یادشده برای آنها دردسرساز خواهد شد؛ بنابراین طی نشست‌های مشترک با سران منافقین به آنان تضمین داد که ایران شکست‌پذیر است به شرطی که منافقین نیروهای خود را به سوی ایران از شهری به شهر دیگر حرکت دهند و همین تصویرسازی دروغین و واهی رژیم بعثی موجب شد تا ستون نفاق با یک برنامه غلط و دیکته شده از سوی رژیم عراق در سحرگاه روز دوشنبه سوم مرداد 1367 از مرز خسروی گذشته و به سرعت به طرف سرپل ذهاب ادامه مسیر بدهند.

پس از رسیدن منافین به سرپل ذهاب، افسران اشغالگر رژیم بعثی از آنان استقبال کرده و با پوشش هوایی و آتش توپخانه خود، منافقین را به طرف شهرهای کرند و سپس اسلام‌آباد هدایت کردند. همزمان با حرکات مذبوحانه منافقین،در جلسه‌ای که با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی،رئیس جمهور وقت کشور و امیر سپهبد شهید صیادشیرازی،  در شهر کرمانشاه تشکیل شد؛ مقرر گردید تنگه «چهارزبر» در 34 کیلومتری کرمانشاه به عنوان خط اصلی پدافند انتخاب و تقویت شود. این تنگه که پس از این عملیات به تنگه «مرصاد» معروف شد، بدلیل دارابودن شیارها و ارتفاعات مناسب، بهترین نقطه برای جلوگیری از حرکت و اضمحلال منافقین بود.

بلافاصله پس از جلسه مذکور، لودرها و بولدوزرها در عرض جاده خاکریز زدند و حفر سنگر نیز پشت خاکریزها آغاز شد. همزمان، خمپاره‌اندازهای« 60 »،« 80»،«120 میلیمتری» «لشکر 81 زرهی» در تنگه مستقر شده و با الحاق نیروهای «لشکر 32 انصارالحسین(ع)» و« لشکر 27 محمدرسول الله (ص)» از سپاه پاسداران، ستون نفاق در دشت حسن‌آباد زمینگیر شدند.

هوا روشن‌تر شده بود که نیروهای عقب مانده منافقین نیز به ستون متوقف شده ملحق شدند. حالا یک ستون به طول چهار کیلومتر مسلح به توپ، تانک، نفربر، 106 ،خودروهای سنگین حامل مهمات و سایر ادوات نظامی و لجستیکی، تمام جاده دشت حسن‌آباد را پوشانده بودند. ناگهان صدای غرورآفرین بالگردهای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در فضا طنین‌انداز شد.

خلبانان شجاع هوانیروز که افتخارآفرینی خود را در ابتدای جنگ تحمیلی با شهیدان کشوری و شیرودی آغاز کرده بودند اکنون آمده بودند تا حماسه‌ای دیگر بیافرینند.

به دستور امیر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی یک تیم آتش هلی‌کوپتر «کبری» از پایگاه امام حسین (ع) و یک تیم آتش از پایگاه کرمانشاه به پرواز درآمده و پس از ملحق شدن به یکدیگر در مسیر اسلام‌آباد، به طرف محلی که شهید صیاد شیرازی معین کرده بود حرکت کردند. در طول پرواز شهید صیاد شیرازی از آنان خواسته بود بلافاصله پس از رسیدن به تنگه چهارزبر حضور خود را به وی اعلام کنند. شهید صیاد شیرازی در دستور بعدی از آنان خواست به ارتفاعات نزدیک نشوند و به سمت چپ تنگه پرواز کنند.

خلبانان پس از اجرای فرمان و حرکت به سمت چپ به طول 10 کیلومتر در منطقه ماهی‌دشت، متوجه ترافیک سنگینی در جاده شده و بلافاصله مسئله را به شهید صیاد اطلاع می‌دهند. ایشان پس از بررسی جاده به تیم آتش دستور شلیک می‌دهد. این در حالی است که خلبانان تصور می‌کنند ستون خودرویی متوقف شده در جاده مردم عادی بوده و در اجرای دستور مردد هستند. بلافاصله امیر سرافراز ارتش اسلام

شهید صیاد شیرازی با لحنی محکم‌تر و پرصلابت می‌گوید: " من به عنوان نماینده حضرت امام به شما دستور می‌دهم که آتش کنید و همه خودروها را منهدم کنید، آنها منافقین هستند ".

خلبانان با شنیدن این جمله جاده را مورد هدف قرار داده و پس از انهدام بخش قابل توجهی از ستون‌های خودرویی به پایگاه‌های خود بازگشتند. سپس چهار تیم آتش دیگر از هوانیروز مجددا وارد عمل می‌شوند.

در سحرگاه روز پنجم مردادماه،‌دو فروند هواپیمای «فانتوم اف-4 » نیروی هوایی ارتش از خطوط رزمندگان عبور کرده و ستون متوقف شده منافقین را به شدت بمباران کردند. بمباران هوایی خلبانان نیروی هوایی چنان دقیق و مؤثر صورت گرفت که تمام سازمان نظامی منافقین از هم فروپاشید و چند لحظه بعد، بالگردهای «کبری» هوانیروز، از چپ و راست، انبوه نفرات و تجهیزات دشمن را مورد حمله قرار دادند.

عملیات غرورآفرین مرصاد تا دو روز بعد ادامه یافت تا اینکه منطقه به کلی از لوث وجود منافقین پاکسازی شد و بیش از 2500 نفر از آنان به هلاکت رسیده و بیش از 400 دستگاه خودرو ، نفربر و تانک آنان منهدم شد و برگ زرین دیگری در تاریخ حماسی هشت سال دفاع مقدس به ثبت رسید.

رژیم عراق نیز با شکست مفتضحانه در این عملیات و در حالیکه از تلاش‌های مذبوحانه خود طرفی نبسته و در تجاوز هشت ساله‌اش به ایران اسلامی به هیچ دستاوردی نرسیده بود؛ سرانجام در روز 15 مرداد سال 67 طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تمامی شرایط قطعنامه 598 را پذیرفته و تسلیم شد.

بدین ترتیب با حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان غیور اسلام و مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی ، پیروزی قاطع و ظفرمندانه ایران در نبرد هشت ساله با رژیم بعثی عراق برای جهانیان به اثبات رسید و مصداق آیه: " انا فتحنا لک فتحا مبینا " تحقق یافت.

اکنون با گذشت سالها از آن حماسه ماندگار وقتی در جاده کرمانشاه - اسلام آباد سفر می‌کنید درکیلومتر 34 جاده ، در محل تنگه چهارزبر، یادمان شهدای عملیات مرصاد - یادگاری از شهید بزرگوار امیر سپهبد علی صیاد شیرازی- احداث شده و یادآور ایثارگری‌های فرزندان این ملت در نبرد با منافقین کوردل است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه