یکشنبه, 03ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست زبان و ادب فارسی ضرب المثل امثال و حکم فارسی - توپش پر است!

ضرب المثل

امثال و حکم فارسی - توپش پر است!

اصطلاح «توپش پُر است» امروزه روز هم بر زبان مردم کوچه و بازار جاری می‌شود. و آن وقتی است که می‌خواهند کسی را از شر و گزند فردی عصبانی مطلع و دور کنند.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | Grailify - air force new mexico basketball - nike and jordans 50 dollars in gold price list Light Smoke Grey

برگرفته از روزنامه اطلاعات

محمدرضا سهرابی‌نژاد

اصطلاح «توپش پُر است» امروزه روز هم بر زبان مردم کوچه و بازار جاری می‌شود. و آن وقتی است که می‌خواهند کسی را از شر و گزند فردی عصبانی مطلع و دور کنند.

در این هنگام به او می‌گویند: پیش فلانی نرو، توپش پر است! یعنی عصبانی است و ممکن است با تو درگیر شود. یا به فردی عصبی می‌گویند: چی شده، توپت پُره؟! ... و از این قبیل حرف‌ها.

این اصطلاح، مولود زمانی است که سلاح توپ وارد ارتش ایران شد.

عملکرد این توپ‌ها چنین بود که در لوله آن گلوله می‌گذاشتند و آن را پر از باروت می‌کردند و طنابش را که مثل ماشه تفنگ عمل می‌کرد، به دست توپچی می‌دادند و توپچی با آتش کردن توپ و کشیدن طناب، توپ را (که صدای مهیب و اثر ویرانگری داشت) شلیک می‌کرد.

این توپ و توپ‌بازی، بیشتر در جنگ‌ها صورت می‌گرفت که توپچی عصبانی بود و نزدیک شدن به توپ، خطرناک. در این وقت می‌گفتند: نزدیکش نشو توپش پر است! یعنی خطرناک است.

بعدها، یعنی در زمان صلح، وقت افطار و اذان سحر، آغاز سال نو و جشن‌ها و اعیاد ملی ـ مذهبی هم توپ شلیک می‌کردند. در روزگار ما نیز در مراسم استقبال دولت‌ها به افتخار ورود مهمان یا مهمانان عالی‌قدر ـ مثلاً ـ 21 تیر توپ شلیک می‌شود. پس «توپش پر است» یعنی که او عصبانی و خطرناک است، باید به او نزدیک نشد!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه