شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ ارتش هخامنشیان

کتاب‌

ارتش هخامنشیان

 

ارتش هخامنشیان

 این کتاب نوشته‌ی دکتر نیکولاس ویکتور سکوندا، استاد لهستانی است که در دانشگاه منچستر انگلستان لیسانس و دکتری خود را دریافت کرده و در کاوش‌های باستان‌شناختی در ایران هم شرکت کرده است. دکتر سکوندا کارهای فراوانی درباره‌ی ایران کرده است از جمله همین کتاب.

ترجمه‌ی این کتاب پایان یافته و امیدوارم تا پایان امسال ۱۳۸۸ خ. / ۲۰۰۹ یا آغاز ۲۰۱۰ م. در کتابفروشی‌ها باشد.

۲- محتوای کتاب

این کتاب به تکامل و پیشرفت و فرگشت (تحول) ارتش هخامنشیان می پردازد که از زمان کورش و کمبوجیه (کامبیز) آغاز می‌شود و تا دوران پایان هخامنشیان یعنی داریوش سوم ادامه پیدا می‌کند. تمام این توضیح‌ها بر پایه‌ی سندهای تاریخی و آثار باستانی است که در آنها جنگاوران و ارتشیان ایران هخامنشی نمایش داده شده است مانند سکه‌ها و مُهرهای هخامنشی و نیز گلدان‌های یونانی که بر روی آنها هخامنشیان دیده می‌شوند.

در این کتاب می‌بینیم که هخامنشیان نخستین کسانی بودند که برای ارتش خود نوعی سامانه‌ی یونیفورم نظامی پدید آوردند. در یونیفورم‌های هخامنشی رنگ اهمیت خاصی داشته است. از جمله آن که رنگ ارغوانی را کورش به عنوان رنگ شاهانه و سلطنتی برگزید و تمام شاهان همین رنگ را برگزیدند. پس از سقوط هخامنشیان، اسکندر مقدونی نیز همین رنگ برگزید و دیگر امپراتوران اروپایی مانند یونانیان و رومیان و بیزانسی‌ها و حتا شاهان دوران تاریک (قرون وسطا) اروپا نیز همین رسم را دنبال کردند. ناپلئون بناپارته نیز در مراسم تاجگذاری خود به عنوان امپراتور از شنل ارغوانی استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه