چهارشنبه, 28ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها ورزش در برنامه نود دیشب چه گذشت؟

ورزش

در برنامه نود دیشب چه گذشت؟

برنامه نود این هفته از ساعت ۲۲:‌۵۴ دوشنبه شب از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت که با توجه به برگزاری هفته‌های چهارم و پنجم فوتبال ایران حدفاصل برنامه هفته گذشته تا این هفته، می‌شد حدس زد که شب پرکاری در انتظار فردوسی‌پور است که باید شانزده بازی را در آن بررسی کند.

برنامه نود این هفته از ساعت ۲۲: ‌۵۴ دوشنبه شب از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت که با توجه به برگزاری هفته‌های چهارم و پنجم فوتبال ایران حدفاصل برنامه هفته گذشته تا این هفته، می‌شد حدس زد که شب پرکاری در انتظار فردوسی‌پور است که باید شانزده بازی را در آن بررسی کند.

به گزارش «تابناک»، با گذشت پنج هفته از فوتبال ایران، انتخاب بهترین گل مردادماه، پرسش پیامکی برنامه امشب نود بود که بینندگان برنامه باید از میان گل امید ابراهیمی و کرار جاسم به سایپا در بازی استقلال و سایپا، گل پیام صادقیان در بازی نفت و پرسپولیس، امین منوچهری، لوسیانو ادینهو و اسماعیل شریفات، یکی را ‌گل ماه ‌برمی‌‌گزیدند که بسیار روشن بود، رقابت ‌میان گل بازیکنان آبی و سرخپوش پایتخت خواهد بود.

بنا بر این گزارش، هدایت ممبینی، کار‌شناس داوری این هفته برنامه نود بود. در آغاز برنامه، سخن از ‌کم آبی در کشور بود و در این باره، ممبینی سخنانی گفت.

همچنین گزارشی از اهواز و آلودگی هوای این شهر در سال ۹۰ و برگزاری بازی فوتبال در این آلودگی پخش شد.

برنامه به صورت جدی با بخش نود درجه شروع شد. در این بخش، مواردی از جمله درگیری «فامیل‌های قلعه نویی» در دیدار استقلال با سایپا در جریان مسابقه، خنده‌های عابدزاده روی نیمکت راه آهن و پارچ آب ورزشگاه فولادشهر مورد توجه فردوسی‌پور قرار گرفت‌.

وی همچنین با نشان دادن تصاویری از دیدار تراکتورسازی با پدیده و نبودن کودکان جلو‌ بازیکنان تراکتورسازی قبل از شروع مسابقه، به کشیده شدن سیاست کاهش فرزندآوری به فوتبال اشاره کرد!

رئیس فدراسیون فوتبال، نخستین مهمان تلفنی برنامه این هفته بود. علی کفاشیان درباره آخرین وضعیت کارلوس کی‌روش گفت: در آخرین بحث‌ها از قرارداد چهار ساله گفتیم که البته دارای سه مرحله است؛ نخست جام ملت‌های آسیا، دوم تا صعود به جام جهانی و سومین مرحله تا جام جهانی است.

وی ادامه داد: درباره مبلغ قرارداد به تفاهم رسیدیم و همچنین چندین بند دیگر؛ اما درباره بندهایی مانند حق فسخ قرارداد هنوز توافقی نشده که باید حل و مشخص شود ‌در صورت فسخ قرارداد، هر طرف چه میزان خسارت بپردازد.

کفاشیان ادامه داد: بحث کی‌روش هم این است که اگر بحث فسخ قرارداد کاملا در اختیار فدراسیون باشد، در صورت تغییر ریاست فدراسیون، شاید موقعیتش به خطر بیفتد. همچنین ما دستیاران کی‌روش را کاهش دادیم.

وی درباره مصاحبه وزیر ورزش درباره مدیریت فدراسیون و شائبه دخالت دولت در فوتبال گفت: وزیر ورزش، عضو مجمع فدراسیون فوتبال است و سخنانش هم برای کمک به اداره فوتبال است. در ماده ۳۳ اساس‌نامه فدراسیون آمده که باید همه ‌اعضای هیأت رئیسه فدراسیون‌ از طریق مجمع انتخاب یا تغییر کنند. ما هم اگر بخواهیم کسی را تغییر دهیم، باید درخواستش را به مجمع بدهیم.

کفاشیان در پایان گفت: کی‌روش به احتمال ۹۹ درصد در ایران ماندگار است، مگر آنکه امروز (سه‌شنبه) اتفاق‌های غیر مترقبه رخ دهد.

از نکات حاشیه‌ای بازی‌های هفته چهارم که مورد توجه برنامه نود قرار گرفته بود، گلایه‌های سرمربی استقلال صنعتی خوزستان و دعوای فامیل امیر قلعه نویی با مدافع استقلال بود. ویسی که در جریان دیدار استقلال صنعتی با فولاد از سوی هواداران استقلال مورد فحاشی قرار گرفته بود، پس از بازی با بغض گفت که علیه وی فحش‌هاش ناموسی داده‌اند و حتی یک پسر بچه سیزده ساله وی را دلال خطاب کرده است.

افزون بر این، پخش تصاویر درگیری امیر حسین صادقی با یکی از بستگان امیر قلعه نویی بعد از بازی با سایپا برای لحظاتی روی آنتن رفت و گزارش کوتاهی از آن پخش شد. در این گزارش از فامیل امیر قلعه نویی که یک طرف درگیری بود، با نام «فامیل دور» یاد شد!

دیگر موضوع برنامه، تقویم نود بود. افتتاح ورزشگاه امجدیه و نحوه نامگذاری این ورزشگاه در نوع خود جالب توجه بود. به گفته پیشکسوتان فوتبال تهران، زمین‌های مربوط به ورزشگاه، برای شخصی به نام امجد خان بوده ‌که می‌خواسته این زمین‌ها را متری ۲ ریال بفروشد. با این حال امجد خان به شرط اینکه ورزشگاه به نام وی ‌شود، زمینش را هر متر به مبلغ ۱۰ شاهی ارزان‌تر فروخت و این ورزشگاه به نام امجدیه شد.

مصاحبه با نخستین گلزن دربی و نخستین گلزن پرسپولیس در دیدار با استقلال هم در این بخش قرار داشت. زننده اولین گل دربی گفت، پس از بازی ـ که با نتیجه ۴ بر یک به سود استقلال پایان یافته بود ـ ۵ تومان جایزه گرفته بود، ولی این مبلغ را خرج اسپورت کردن اتومبیلش کرده است!

در میان برنامه، فردوسی‌پور تأکید کرد که فرصت زیادی ندارد و به خاطر بررسی دو هفته از مسابقات در یک شب، برنامه‌اش «شلوغ و پلوغ» است.

در روزهایی که بحث بخشیده شدن بازیکنانی که کارت معافیتشان مشکل داشت، این موضوع دوباره در برنامه نود برای سومین هفته ‌گوشزد شد. تهیه کننده و مجری برنامه نود از مسئولان مربوطه ‌خواست، ‌این موضوع «ماست مالی» نشود.

فردوسی‌پور در این خصوص گفت: کاش یا اصلا بحث این کارت‌ها مطرح نمی‌شد و یا حالا که ‌شده، با آن برخورد شود. خون هیچ فردی از دیگران رنگین‌تر نیست. در همین ارتباط گزارشگر برنامه نود، ‌مصاحبه چالشی با میلاد غریبی، یکی از همین بازیکنان انجام داده بود که این مصاحبه روی آنتن رفت. نکته عجیب اینکه غریبی گفت، نام دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را فراموش کرده و چیزی یادش نمی‌آمد!

در ادامه برنامه گزارش عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران پخش ‌و همچنین به حضور وحید هاشمیان در تمرین بایرن مونیخ و آموزش زیر نظر پپ گواردیولا اشاره شد.

فردوسی‌پور همچنین به باند جعل کارت خدمت در اهواز اشاره کرد و گفت: ۵۸ بازیکن در تیم‌های ‌خوزستانی از جمله فولاد، استقلال صنعتی، فولاد نوین، نفت مسجد سلیمان و بندر کنگ هستند که این مشکل را دارند ولی «مثل آب خوردن» برای تیم‌هایشان بازی می‌کنند.

پس از آن پرداختن به بازی‌های هفته پنجم لیگ بر‌تر و حواشی همیشگی آن در دستور کار قرار گرفت و به مشکلات برخی مسابقات اشاره شد. در خلال این آیتم، عادل فردوسی‌پور اعلام کرد که برانکو ایوانکوویچ روی صفحه شخصی خود از پیشنهاد یک تیم لیگ برتری به وی خبر داده و نوشته است: «شاید هم‌اکنون وقت آن باشد که به خانه دوم خودم برگردم».

دوربین برنامه «۹۰» این هفته به سراغ کودکانی رفته بود که برای امرار معاش خود و خانواده مجبورند ‌وارد بازار کار شوند. برخی از این کودکان پیش از دیدار پرسپولیس و ذوب‌آهن در ورزشگاه آزادی در قالب دو تیم فوتبال بازی کردند و به این ترتیب به سوژه برنامه‌سازان «۹۰» تبدیل شدند. نظرسنجی پیامکی برنامه درباره انتخاب زیبا‌ترین گل مرداد ماه لیگ بر‌تر فوتبال بود که در پایان از بین بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۳۶ درصد به گل پیام صادقیان بازیکن پرسپولیس رأی دادند؛ صادقیان این گل را از روی یک ضربه ایستگاهی وارد دروازه حریف کرده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه