جمعه, 26ام شهریور

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها ورزش نخستين بوکسور پرچمدار کاروان المپيک در تاريخ - همه پرچمداران ایران در بازی‌های المپیک

ورزش

نخستين بوکسور پرچمدار کاروان المپيک در تاريخ - همه پرچمداران ایران در بازی‌های المپیک

ایران در چهارده حضور، چهارده پرچمدار را در صف اول کاروان ایران در ورزشگاه افتتاحیه بازی‌ها قرار داده است که عموما از کشتی‌گیران و وزنه‌برداران هستند. در میان چهارده دوره حضور تنها در سه دوره غیر ورزشکاران پرچمدار ایران در بازی‌های المپیک شده‌اند. در باز‌ی‌های ۱۹۴۸ لندن، مصطفی بهاردوست به عنوان نماینده انجمن ورزشی ارتش، در بازی‌های ۱۹۶۰ رم، جعفر سلماسی به عنوان مربی تیم ملی و در بازی‌های ۱۹۶۴ توکیو، نصرت الله شاهمیر به عنوان رییس فدراسیون شنا، مسئولیت حمل مشعل را بر عهده گرفته‌اند.

در نشست روز گذشته (دوشنبه) اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک، علی مظاهزی، بوکسور ملی پوش و کرمانشاهی کشورمان به عنوان پرچمدار کاروان ایران در المپیک لندن برگزیده شد و به این ترتیب، نخستين بوکسور در تاريخ ورزش پرچمدار کاروان المپيک شد.
   
به گزارش «تابناک»، البته پیش از این، در این مدت، نام‌هایی چون بهداد سلیمی، احسان حدادی، یوسف کرمی و الهه احمدی برای به دست آوردن این عنوان مطرح می‌شد، اما هیچ کدام از این ورزشکاران نمی‌توانستند در مراسم افتتاحیه باشند.

بنا بر این گزارش، در حالی که نوشاد عالمیان، ملی پوش تنیس روی میز هم به عنوان یکی دیگر از گزینه‌های پرچمداری مطرح بود،‌ سرانجام هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک، علی مظاهری، قهرمان بوکس آسیا را برای این امر برگزید.

در این باره باید گفت که مظاهری مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه و برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو و همچنین یک مدال طلا و دو مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد.

ایران در چهارده حضور، چهارده پرچمدار را در صف اول کاروان ایران در ورزشگاه افتتاحیه بازی‌ها قرار داده که عموما از کشتی‌گیران و وزنه‌برداران هستند. در میان چهارده دوره حضور، در سه دوره غیر ورزشکاران پرچمدار ایران در بازی‌های المپیک شده‌اند. در باز‌ی‌های ۱۹۴۸ لندن، مصطفی بهاردوست به عنوان نماینده انجمن ورزشی ارتش، در بازی‌های ۱۹۶۰ رم، جعفر سلماسی به عنوان مربی تیم ملی و در بازی‌های ۱۹۶۴ توکیو، نصرت الله شاهمیر به عنوان رییس فدراسیون شنا، مسئولیت حمل مشعل را بر عهده گرفته‌اند.

بانوان نیز در دو دوره پرچمدار کاروان ایران بوده‌اند؛ المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا آمریکا که لیدا فریمان، قهرمان تیراندازی کشورمان، نخستین پرچمدار زن کاروان ایران در المپیک و المپیک ۲۰۰۸ پکن که هما حسینی، قهرمان قایقرانی کشورمان، دومین حضور بانوان محجبه به عنوان پرچم‌دار بازی‌های المپیک بود.

ایران تاکنون از ۲۹ دوره برگزاری بازی‌های المپیک در چهارده دوره شرکت کرده است که پرچمداران کاروان ایران در این چهارده حضور به شرح زیر هستند: (البته گفتنی است در سال‌های ۸۰ و ۸۴ ایران بازی‌های المپیک مسکو و لس آنجلس را تحریم کرد)


 

المپیک

 

نام پرچمدار

 

رشته پرچمدار

 

المپیک 1948 لندن

سرهنگ مصطفی بهارمست

نماینده انجمن ورزشی ارتش

المپیک 1952 هلسینکی

محمود نامجو

وزنه برداری

المپیک 1956 ملبورن

محمود نامجو

وزنه برداری

المپیک 1960 رم

جعفر سلماسی

وزنه برداری

المپیک 1964 توکیو

نصرت الله شاهمیر

رئیس فدراسیون شنا

المپیک 1968 مکزیکوسیتی

ابوالفضل انوری

کشتی

المپیک 1972 مونیخ

عبدالله موحد

کشتی

المپیک 1976 مونترال

مسلم اسکندی فیلابی

کشتی

المپیک 1980 مسکو

ایران حضور نداشت

-

المپیک 1984 لس آنجلس

ایران حضور نداشت

-

المپیک 1988 سئول

حسن زاهدی

تکواندو

المپیک 1992 بارسلونا

علیرضا سلیمانی

کشتی

المپیک 1996 آتلانتا

لیدا فریمان

تیراندازی(اولین پرچمدار زن ایران)

المپیک 2000 سیدنی

امیر رضا خادم

کشتی

المپیک 2004 آتن

آرش میراسماعیلی

جودو

المپیک 2008 پکن

هما حسینی

قایقرانی

المپیک 2012 لندن

علی مظاهری 

بوکس

{jcomments on}

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه