سه شنبه, 30ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست خانه تازه‌ها نگاه روز نوروز، زمانی برای بهره گیری بهتر از کتاب و دیگر کالاهای فرهنگی

نوروز، زمانی برای بهره گیری بهتر از کتاب و دیگر کالاهای فرهنگی

برگرفته از تارنمای ایرانچهر

 

عقاب علی احمدی
 

امسال در ۱۵ روزی که بر سر کار نمی رویم ، بد نیست :

۱. کتابخانه ی خود را اگر گرد گرفته است ، گردگیری کنیم .
۲. فهرستی از کتاب هایی را که باید بخوانیم ، بنویسیم .
۳. بیاییم به این واقعیت که ما هم باید مانند هر ملت دیگر ، به بهبود کاری که انجام می دهیم و افزایش کیفیت آن ، بیشتر بیاندیشیم و اینکه چه کتاب های را در این زمینه باید بخوانیم .
۴. یک روز به دیدار از کتابفروشی ای که روزگاری پاتوق مان بوده است ، برویم و ببینیم که آیا مانند گذشته خدمات کتاب رسانی را انجام می دهد یا نه ؟
۵. کتاب های تازه ای را که می پسندیم ، بخریم یا نام آنها را برای روزها و ماه های بعد فهرست کنیم .
۶. در چند سال گذشته ، گروهی از روزنامه نگاران و نویسندگان پیشنهاد کرده اند به جای گل و شیرینی و چیزهایی که نمی دانیم به درد خانواده ، دوست ، خویشاوند یا همسرمان می خورد یا نه ، به آنها « کتاب » هدیه بدهیم . بد نیست امسال آزمایش کنیم ،« عیدی دادن کتاب » با چه واکنش هایی روبه رو می شود .
۷. ستون « معرفی کتاب » در مجله های فرهنگی ،ادبی و هنری را بخوانیم .
۸. نقد و بررسی کتاب ها و فیلم هایی را که خوانده و تماشا کرده ایم ، بخوانیم .
۹. در دیدار از کتابفروشی ها ، موزه ها ، تالارهای سینما یا دیگر جاهای فرهنگی ، ببینیم آیا به مناسبت نوروز ، برنامه های ویژه ای برای بهره گیری بهینه از فضای فرهنگی و ارتباط بیشتر بازدیدکنندگان با فرهنگ ، دارند یا نه ؟
۱۰. برنامه ای برای بهره گیری از کتاب ، روزنامه ، مجله ، فیلم ، موزه ، اینترنت و دیدار از جایگاه های باستانی در سال نو بریزیم .
۱۱. فهرستی از هزینه هایی که برای تفریح خود می کنیم ، بنویسیم و ببینیم پولی را که برای خرید کالای فرهنگی می پردازیم ، چند درصد هزینه ای است که برای تفریح و اوقات فراغت خود می پردازیم .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید