شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی کوروش بزرگ در جستجوی کورش کبیر

کوروش بزرگ

در جستجوی کورش کبیر

 

مستند در جستجوی کورش دوباره کلید خورد:

امروز فرشید فرجی کارگردان نام آشنای کشورمان با پرواز ساعت 4 بامداد ، با بدرقه ی جمع صمیمی و کوچکی از هموندان انجمن فرهنگی بیستون ، ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد تا در سفری ده روزه  به همراه کورش کار ، بخش پایانی فیلم در جستجوی کورش را فیلمبرداری کنند .

مانده های این مستند بزرگ در چند شهر ترکیه فیلمبرداری می شود .این فیلم به جز گفتگو ها و تصاویر، شامل بخشهایی از انیمیشن است که در هنگام تدوین به آن افزوده خواهد شد که پس از اتمام به زبان انگلیسی در آمریکا به نمایش در خواهد آمد و سپس برگردان فارسی آن در ایران آماده ی اکران خواهد شد.

این مستند مهم  که پس از "پر خرج ترین فیلم تاریخ انگلستان" که هرگز ساخته نشد! تا امروز بزرگترین کاری است که در باره ی کورش بزرگ انجام گرفته از نخستین روزهای فیلمبرداری تا کنون داستانی پرشور دارد  که بی تردید کم و بیش از آن آگاهی دارید . کورش و فرشید برای ساخت این فیلم در ايران به شهرهای شيراز و همدان و اصفهان و يزد و مشهد و چند شهر دیگر رفته بودند. آنها تا پیش از زندانی شدن در ابو غریب دوسال با هم کار کردند و در این مدت برای فیلمبرداری به افغانستان، تاجيکستان و ازبکستان و ترکیه هم سفر داشتند و برای گرفتن آخرین تصویرها از طريق پاسپورت آمريکايی کوروش کار که شهروند آمریکاست تقاضای سفر به عراق را دادند تا مهم ترین بخش فیلمبرداری را در بابل انجام دهند که سفارت عراق قبول کرد.

ولی سفر به عراق همانا و گرفتار بند آمریکایی ها شدن همان!

به هر حال اکنون پس از مدتها این مژده را به هم میهنان گرامی میدهیم که آخرین فیلمبرداریهای این مستند مهم و تاریخی رو به پایان است.

برای این دو ایرانی میهن دوست آرزوی پیروزی و تندرستی داریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه