سه شنبه, 03ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست گردشگری قصه‌ای که دره رمزآلود طبس روایت می‌کند

گردشگری

قصه‌ای که دره رمزآلود طبس روایت می‌کند

کال جنی طبس، دره ‌ای رمزآلود در خراسان جنوبی است که به دلیل ساختار خاص دره، با وزش باد، صداهای عجیب و غریبی از آن به گوش می‌رسد و به همین دلیل در گذشته مردم بومی بر این باور بودند که موجودات دیگری در این دره هستند.

به گزارش ایسنا، کال جنی طبس؛ دره‌ای پر از شگفتی است که از جاذبه‌های طبیعی زیبای ایران به شمار می‌رود و فاصله آن تا طبس حدود 35 کیلومتر است.

نام این دره رمزآلود هم قصه‌ای برای خودش دارد؛ کال جنی از دو بخش " کال "و "جنی" تشکیل شده است. کال به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب گفته می‌شود. به دلیل ساختار خاص دره، با وزش باد، صداهای عجیب و غریبی از آن به گوش می‌رسد و به همین دلیل در گذشته مردم بر این باور بودند که موجودات دیگری در این دره هستند. ساکنان روستاهای اطراف این محل را ترسناک و محل حضور جن‌ها می‌دانسته‌اند و   بخش دومِ نام را به آن اضافه کرده‌اند.

اکثر تونل‌های ایجاد شده در این دره در واقع دست کند هستند و تماما ساخته دست بشر هستند، این نشان از آن دارد که کال جنی در زمان ساسانیان و زرتشیان محلی بوده که زندگی در آن جریان داشته است.

کال جنی طبس؛ ژئوپارک ایران در راه جهانی شدن

علیرضا امری‌کاظمی، عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو درباره وضعیت پرونده‌های «طبس» و «ارس» برای ثبت در یونسکو گفت: این دو ژئوپارک خیلی جدی موضوع جهانی شدن را پیگیری می‌کنند، پرونده‌ آن‌ها آماده شده و در اجلاس سال آینده ژئوپارک‌های یونسکو ارائه خواهد شد که فکر می‌کنیم شانس بالایی برای ثبت جهانی داشته باشند، این نظر رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌هاپس از بازدید از این مناطق نیز بوده است .

این کارشناس ژئوپارک از آماده‌سازی پرونده‌های دو ژئوپارک ایران برای ثبت در فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در سال آینده خبر داد و شانس ایران را در این زمینه بالا دانست .

وی درباره دیگر ظرفیت‌های ژئوپارک‌های ایران، تصریح کرد: در برخی مناطق پروژه‌هایی آغاز شده که در مرحله مقدماتی است و باید مطالعات آن‌ها انجام شود تا وارد فاز آموزش و زیرساخت شوند، در واقع آن‌ها یک ظرفیت صرف هستند و هنوز به ژئوپارک تبدیل نشده‌اند.

کال جنی؛ دره‌ای زیبا و حیرت‌انگیز

زهرا رضایی ملکوتی، کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان ‌جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: کال جنی به دلیل شرایط زمین‌شناسی و تنوع پدیده‌های فرسایشی مسیر بکر برای مشتاقان رمز و راز است.

وی اظهار کرد: کال جنی در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غربی شهر طبس در دامنه غربی رشته کوه شتری و در پایین دست رودخانه دائمی ازمیغان قرار گرفته است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی افزود: این دره نواحی شمالی رودخانه دائمی ازمیغان را زهکشی کرده و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای این بخش را تأمین می‌کند.

ملکوتی ادامه داد: این رودخانه با عبور از حاشیه روستای زیبای ازمیغان شرایط ویژه آب و هوایی را بوجود آورده که در آن منطقه برنج در کنار خرما و مرکبات کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه این ناحیه از نظر شرایط زمین‌شناسی و تنوع پدیده‌های فرسایشی بسیار جالب توجه و بکر است، تصریح کرد: نام کال جنی احتمالاً به علت وجود صداهای رعب‌انگیزی که به دلیل پیچیدن باد در حفره‌های متعدد اطراف دره بوجود می‌آید و یا اشکال فرسایشی مختلف در رسوبات کنگلومرایی- ماسه سنگی دیواره رودخانه با پیچ و خم‌های متعدد است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طول مسیر کال جنی 9 کیلومتر است، اظهارکرد: فرسایش شدید بستر رودخانه سبب ایجاد پرتگاه‌هایی به عمق حدود 50 متر در دیواره‌ها و در رسوبات آبرفتی شده بطوریکه حتی نهشته‌های نئوژن که به صورت دگرشیب در زیر آن‌ها قرار گرفته نیز رخنمون یافته‌اند.

ملکوتی افزود: حفاظت و نگهداری از این اثر طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دستگاههای ذیربط و گردشگران را می‌طلبد.

وی یادآور شد: کال جنی طبس در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی در تاریخ 24 آذر امسال در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

شهر طبس یکی از قدیمی‌ترین و خاص‌ترین شهرهای ایران است که به دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیری که دارد، از گزینه‌های محبوب برای گردشگری به شمار می‌رود، بنابراین این شهر که عروس شهرهای کویری است، مقصد شگفت‌انگیزی برای مسفران نوروزی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه