یکشنبه, 26ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان کارشناسان مرکز ميراث جهاني وضعيت مترو اصفهان را بررسي کردند

یادمان

کارشناسان مرکز ميراث جهاني وضعيت مترو اصفهان را بررسي کردند

 

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ کارشناسان مرکز ميراث جهاني يونسکو که از صبح امروز وارد اصفهان شده‌اند، ساعت 9:30 صبح وارد تونل مترو شده و انحراف دستگاه تي‌بي‌ان را که احتمالا به پايه‌هاي سي و سه پل اثابت کرده است را بررسي کردند. همچنين عبور مترو از زير ميدان نقش جهان نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
 
به گزارش CHN به نقل از خبرنگار اعزامي، ساعت 9:30 صبح امروز پس از بازديد کارشناسان مرکز ميراث جهاني يونسکو از مراحل تعديل برج جهان‌نما، وارد تونل مترو اصفهان شدند که اکنون از زير خيابان چهارباغ عباسي رد شده و گفته مي‌شود که هنگام عبور از زير زاينده‌رود به پايه‌ها و رمپ سي‌ و سه پل اثابت کرده است.
 
هنوز اطلاعي از نتيجه بازديد کارشناسان مرکز ميراث جهاني در دست نيست اما بازديد‌ها از وضعيت مترو اصفهان ادامه دارد و همچنين اعضاي مرکز ميراث جهاني به ميدان نقش جهان رفتند تا وضعيت عبور خط دو مترو که به محور شرقي غربي شهرت دارد و قرار است از زير اين ميدان ميراث جهاني عبور کند مطلع شوند.
 
از جمله مباحثي که در ديدار اعضاي کميته ميراث جهاني از مترو اصفهان مطرح شد، استفاده از "شفت" براي برگرداندن دستگاه منحرف شده تي‌بي‌ان در زير سي و سه پل است که تا اين لحظه گفته مي‌شود اين کار با مخالفت سازمان ميراث فرهنگي همراه بوده و کارشناسان معقتند که باعث آسيب جدي به سي‌ و سه پل مي‌شود.
 
همچنين کارشناسان مرکز ميراث جهاني در پي ملاقات با مسئولان ميراث فرهنگي اصفهان درباره دو پرونده ثبت جهاني چهل‌ستون و باغ فين کاشان صحبت کرده‌اند.
 
در حالي که به گفته روابط عمومي استانداري، کلنگ تخريب باقي‌مانده برج جهان‌نما از اوايل هفته جاري زده شد، اما امروز نمايندگان يونسکو به اصفهان سفر کردند و پشت درهاي بسته خبري از تعديل جهان‌نما ديدن کردند.
 
در اين بازديد، علاوه بر کارشناسان مرکز ميراث جهاني، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان و مسئولاني از استانداري نيز هيات را همراهي مي‌کردند.
 
پيش از اين يونسکو قريب به 5 قطعنامه براي تعديل برج جهان‌نما صادر کرده بود که هربار از دولت ايران خواسته تا نسبت به کوتاه‌ کردن طبقات اضافي اين برج اقدام کند.
 
به گفته کارشناسان مرکز ميراث جهاني يونسکو، ارتفاع غير مجاز جهان‌نما از حياط اثر ميراث جهاني نقش جهان ديده مي‌شود و به همين علت بايد کوتاه شود. يونسکو تهديد کرده بود که در صورت کوتاه نشدن جهان‌نما، ميدان نقش جهان در فهرست ميراث در خطر قرار مي‌گيرد و پس از آن نيز از فهرست ميراث جهاني حذف مي‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه