شنبه, 18ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان نماینده اصفهان: شاید جهان نما تعدیل نشود

یادمان

نماینده اصفهان: شاید جهان نما تعدیل نشود


خبرگزاری میراث فرهنگی _ گردشگری _ در حالیكه آخرین فرصت یونسكو به ایران برای تعدیل برج جهان‌نما فرا رسیده است، یك نماینده استان اصفهان به تعویق افتادن تعدیل برج جهان را محتمل دانست.
 
محمدجواد ابطحی با اعلام این خبر به CHN گفت:‌ «هر چند توافقات اولیه برای تعدیل برج جهان‌نما تمام و كمال حاصل شده اما به تعویق افتادن تعدیل دور از ذهن نیست.»
 
این نماینده خمینی‌شهر اصفهان و عضو كمیته گردشگری مجلس با تاكید بر اینكه شمشیر دموكلس یونسكو باید از سر میدان نقش جهان برداشته شود، خواستار تعامل دستگاه‌های مربوطه برای تعدیل جهان‌نما شد.
 
وی در عین حال یادآور شد: «شاید جهان نما تعدیل نشود. تعدیل نشدن نیز ناشی از عدم تعامل دستگاه‌های مربوطه است.»
 
ابطحی با اشاره به برخی نظرات كه برج جهان‌نما را برای سرمایه‌گذاران نیز مهم دانسته و آنرا پروژه ملی می‌پندارند، گفت: «با اینكه باید حقوق سرمایه‌گذار لحاظ شود، اما میدان نقش جهان به مراتب با ارزش‌تر و مهم‌تر از این پروژه‌هاست.»
 
به گزارش CHN، ماجرای برج جهان نما و تاثیرات منفی ساخت آن بر چشم انداز میدان امام زمانی مورد توجه قرار گرفت، که در سال 1380 عده ای از بازرسان یونسکو با حضور در ایران این میراث ملی و جهانی را در زمره میراث‌های در خطر تشخیص دادند آنها که از پله سوم مسجد شیخ لطف‌الله انتهای برج جهان‌نما را از میدان نقش جهان مشاهده کردند، اعلام کردند خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان مخدوش شده است و در صورتی که دولت ایران نسبت به تعدیل برج جهان‌نما اقدام نکند، میدان ثبت جهانی نقش جهان در فهرست میراث در خطر قرار می‌گیرد.
 
ساخت و ساز در برج جهان نما بر خلاف تمام تذکرات سازمان میراث فرهنگی و دیگر مدیران کشوری ادامه یافت تا سرانجام گروهی از متصدیان برنامه ریزی شهری فرانسه به همراه کارشناسانی از ایکوموس ( انجمن بین المللی سایت ها و بنا های تاریخی ) از طرف کمیته میراث در تاریخ 4 تا 11 ژولای 2002 (مردادماه سال 81 ) از محل میدان نقش جهان و شهر اصفهان بازدید كردند. این گروه در پایان این سفر اعلام كردند که شهر اصفهان نیاز مند یک برنامه ریزی شهری جامع همراه با کنترل ارتفاع ساختمان ها است.
 
این گروه پس از بازدید از میدان نقش جهان و برج جهان نما اظهار داشتند که میدان نقش جهان را نمی توان منفرد و مجزا از اطراف آن دید و آنچه که در قالب بافت تاریخی اصفهان مانند کمربندی دور تادور میدان نقش جهان را در بر گرفته موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این گروه در پایان به منظور حفاظت از میدان نقش جهان، رای به تخریب 4 طبقه از برج جهان نما داد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه