چهارشنبه, 28ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان

یادمان

چوب حراج بر یک خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین!

قزوین روز پنجشنبه ۷ آذرماه در یکی از سایت‌های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر شد. عکس‌های انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی باارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

استاد ایتالیایی‌الاصل دانشگاه گوتینگن آلمان: شهر سوخته را در ایتالیا به عنوان پمپئی شرق می شناسیم

استاد دانشگاه گوتینگن درباره شهر سوخته گفت: حفاظت ویژه‌ای که به دلیل ترکیب خاص و شوره‌زار بودن بیابان، از بقایای این شهر انجام می شود، باعث شده در ایتالیا آن را پمپئی شرق بنامیم.

آسیب ۳۰۰میلیونی به خانه تاریخی مقدم کاشان در پی احداث پارکینگ

احداث پارکینگ در مجاورت خانه تاریخی و ثبت ملی شده مقدم در کاشان موجب شد تا کارشناس دادگستری برآورد کند که ۳۰۰ میلیون تومان خسارت به این بنا وارد شده که می‌بایست جبران شود.

پایان فصل دوم فعالیت مرمتگران بدون مرز در تخت‌جمشید

 

فصل دوم فعالیت مرمتگران بدون مرز ایتالیا در میراث جهانی تخت جمشید به پایان رسید.

 

برخورد پلیس با یادگاری‌نویسی بر آثار تاریخی

اصلی ترین فلسفه وجودی حضور و فعالیت یگان حفاظت میراث فرهنگی حفاظت از آثار و میراث فرهنگی گذشتگان ماست و ماموران این یگان و ماموران پلیس صددرصد با چنین مواردی برخورد خواهند کرد.

نمایش ادامه‌دار ۱۱۰ گل‌نوشته هخامنشی در موزه ملی

بر خلاف اعلام نخست موزه‌ی ملی ایران برای نمایش محدود تعدادی ازگل‌نوشته‌های هخامنشی که دو روز بعد از انتقال به ایران، از ۱۰ مهر در ویترین‌های بخش هخامنشی ایران باستان قرار گرفته بود، هنوز نمایش این الواح ادامه‌دارد.

طرح بُرش دو سنگ‌نگاره چند هزارساله برای نمایشگاه دریانوردی!

هماهنگ کرده‌اند تا دو قطعه از سنگ‌نگاره‌های دهتل بستک برای سه ماه در نمایشگاه بنادر و دریانوردی در موزه ملی نمایش داده شوند؛ سنگ‌نگاره‌هایی که هنوز ثبت ملی نشده‌اند و برای راضی کردن مردم محلی گفته‌اند، «نمایش آن‌ها کمک به ثبت ملی محوطه است»!

گزارش از محوطه ۱۲هزار ساله در هرمزگان / به دنبال طلا در میانِ سنگ‌نگاره‌های باستانی

می‌گویند «داخل سنگ‌نگاره‌ها گنج یا طلاست»! و به همین دلیل عکس‌هایی که این روزها در فضای مجازی منتشر می‌شوند، تصاویری از شکستن سنگ‌نگاره‌های ۹ هزار ساله را در هرمزگان نشان می‌دهند. آثاری تاریخی که به یُمن حضورشان، دهستان «دهتل» در هرمزگان، به شهر سنگ‌نگاره‌ها معروف شده است.

توقفِ انتقال سنگ‌نگاره‌های ۹۰۰۰ ساله "دهتل" به موزه‌ ملی

با مخالفت معاون میراث فرهنگی کشور و دستورِ مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج‌فارس طرحِ انتقالِ دو سنگ نگاره‌ی ۹ هزار ساله‌ی محوطه‌ی تاریخی "دهتل" در بستکِ هرمزگان برای حضور در نمایشگاهی سه ماه در موزه‌ی ملی ایران متوقف شد.

برگزاری همایش هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته

فرهنگستان هنر، ۲۷ آبان ۱۳۹۸ میزبان همایش «هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته» می‌شود.

در همین زمینه