سه شنبه, 05ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان مدرسه و مسجد کهن از دل قلعه مریوان بیرون آمد

یادمان

مدرسه و مسجد کهن از دل قلعه مریوان بیرون آمد

هیات باستان‌شناسی در نخستین فصل از کاوش قلعه امام مریوان توانست، مسجد و مدرسه این قلعه را که قریب ۳۰۰ سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران بوده از دل خاک خارج کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن کریمیان رییس هیأت کاوش در قلعه امام مریوان این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد.

وی در معرض تخریب و نابودی قرار گرفتن  این محوطه به واسطه فعالیت های مخرب معدن سنگ و تصرفات دانشگاه آزاد، اهمیت و اعتبار قلعه امام در ایجاد ارتباطات تمدن های ایران و شمال بین النهرین و نقش و عملکرد این قلعه در اعمال اراده سیاسی فرمانروایان ایران بر قلمرو غربی کشور را از ضرورت های انجام کاوش در این محوطه تاریخی ارزشمند عنوان کرد.

او گفت: از شاخصه های این قلعه شهر که آنرا از سایر قلعه های حکومتی متمایز می کند وجود مدرسه و مسجدی است که قریب ۳۰۰ سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران و شمال عراق محسوب می شده و علمای شهیرفراوانی از آنجا فارغ التحصیل شده‌اند.

به گفته این باستان شناس، هیات باستان شناسی درطول انجام کاوش در قلعه امام توانست، در نخستین فصل از کاوش، این مسجد و مدرسه را از دل خاک خارج کند.

وی افزود: اقدامات اولیه حفاظتی برای حفاظت آثار مکشوفه از آفت های محیطی به انجام رسیده است.

به گفته این باستان شناس، قلعه امام مریوان که بر فراز استقرارگاهی وسیع (یک شهر) در مجاور شهر فعلی مریوان قرار دارد، قرنها یکی از مهمترین مراکز حکمرانان ایران در سرحدات غربی کشور به شمار می آمد و تا سال ۱۰۶۶ هجری حیات در آن جریان داشت.

او افزود: شواهد باستان شناسانه موید آن است که این قلعه شهر در اثر زلزله ویران شده و در شرایط حاضر هم قلعه و هم استقرارگاه مرتبط با آن به تپه ای باستانی تبدیل شده‌اند.

کریمیان اقدامات پیش از کاوش، بررسی های مقدماتی، معرفی محوطه، تأمین اعتبار، نقشه برداری، حفاظت و مرمت، مطالعات ژئوفیزیک، مطالعه مصالح و مواد سازنده، مطالعات قوم باستان شناسی و... را از اقدامات انجام گرفته  پیش و حین کاوش اعلام کرد.

به گفته او  بر اساس تفاهم نامه ای میان دانشگاه تهران و شهرداری مریوان قرار شد دانشگاه تهران تا ۱۰ سال دیگر بر انجام کاوش در شهر باستانی یاد شده استمرار ورزد و شهرداری مریوان نیز تمامی هزینه های آن را تامین کند.

وی افزود :براین اساس مقرر است در پایان کاوشها این سایت باستانی منحصر به فرد به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

سرپرست هیأت کاوش  قلعه امام مریوان (قلعه شهر حکومتی غرب کشور) اظهار امیدواری کرد: این محوطه غنی منحصر به فرد، در پایان کاوش‌ها، به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید