چهارشنبه, 17ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد

هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد

 

فاطیما کریمی

هنر نگارگری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد و چهار هنرمند در فهرست گنجینه های زنده بشری قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،  در جلسه کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس هنر نگارگری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد و چهار هنرمند از جمله بیژن کامکار نوازنده ساز رباب، علی محمد اعتباری رودی به عنوان آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت آسباد، علی اکبر بهاری استاد سرنا نوازی کردی خراسان و محمود فرشچیان در هنرنگارگری به عنوان حاملان میراث فرهنگی در فهرست گنجینه های زنده بشری قرار گرفتند.

در جلسه «کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس و حاملان آن» صبح اول اسفندماه در معاونت میراث فرهنگی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و کارشناسان و مدیران ارشد حوزه میراث ناملموس در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. در این جلسه ۴۰ پرونده از سوی استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کهگلیویه وبویراحمد ارائه شد که از این تعداد ۲۰ پرونده میراث ناملموس و ۴ نفر به عنوان حاملان زنده بشری برای ثبت در فهرست میراث ملی ناملموس انتخاب شدند.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور که در این جلسه حضور داشت به ۱۰ پرونده میراث ناملموس خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: در جلسه صبح امروز پژوهشگران خراسان رضوی با ارائه ۱۰ پرونده ارزشمند از آداب و رسوم کردهای خراسان بخش مهمی از میراث ناملموس این منطقه را به ثبت رساندند. به طوری که چاروک های کردی خراسان، دانش و مهارت ساخت زیورهای مرجانی، مراسم آخر چهارشنبه کردهای خراسان، یانگی های کردی خراسان، مقام لو، مقام موسیقی اللامزارو مقام موسیقی تورغه در فهرست میراث ناملموس کشور واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او همچنین به پرونده های ارائه شده از استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: در این جلسه مهارت سنتی کوفته تبریزی، مراسم آغاز برداشت محصول در اویوخلوی میانه، کوچ سنتی عاشیر ایل قره داغ، فنون سنتی پخت نان محلی یوخا، مهارت گره چینی و شیشه و رسم تهیه آب چهل یاسین در مراسم نوروز در روستای میاب با تایید کارشناسان ارشد میراث ناملموس به ثبت رسیدند.

طالبیان همچنین به فنون ساخته تخته (تخت) استان کهگیلیویه و بویراحمد اشاره کرد و افزود: در جلسه کمیته ثبت ملی میراث ناملموس جدای از اینکه فنون ساخته تخته به ثبت رسید که هنر نگارگری نیز به عنوان هنر ملی در فهرست میراث ناملموس اضافه شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه