دوشنبه, 26ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی کوروش بزرگ

کوروش بزرگ

فرمان کوروش بزرگ در چین

 

باستان‌شناسان فرمان (منشور) کوروش بزرگ را در چین که روی استخوانهای اسب به میخی نوشته شده است یافته‌اند و در کاخ-گنجینه‌ی بیجینگ (پکن) نگهداری می‌شود.

 

شهریار خِرد ایرانیان - ‌استاد دکتر‌حکمت الله ملا صالحی

اشاره: هفتم آبان روز بزرگداشت کورش یا همان ذوالقرنین قرآن کریم است. به همین مناسبت، یادداشت استاد دکتر حکمت الله‌ ملاصالحی استاد دانشگاه تهران در گروه باستانشناسی را با عنوان «شهریار خِرد و شهسوار حکمت ایرانیان» خدمت شما خوانندگان عزیز تقدیم می کنیم با این امید که مورد استفاده اهل تحقیق و پژوهش قرار بگیرد.

کورش بزرگ و نیازهای ایران معاصر از دیدگاه استاد حکمت الله ملاصالحی

استاد حکمت‌الله ملاصالحی، در بخشی از سخنانش در این نشست به نبوی بودن تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: با ظهور زرتشت و پس از آن، با بنیان‌گذاری دولت هخامنشی از سوی کورش، ما از یک تاریخ اسطوره ‌ای و مشرکانه گذر می ‌کنیم و وارد عصری توحیدی، نبوی و وحیانی می ‌شویم و به دلیل همین تحول معنوی عظیم و سرنوشت ساز و نقطه عطف در تاریخ ما  و سنت و میراث تمدنی و باستانی، تاریخ ما پیوستگی اش را در عهد دولت اسلام و قرآن حفظ می کند.

7 آبان، آزمون جدید گردشگری ایران - استانداری فارس اعلام کرد: اطلاعیه تعطیلی پاسارگاد جعلی است

نامگذاری روز کورش در تقویم ملی کشور سال گذشته مطرح ‌و این پیشنهاد به دفتر رئیس‌جمهوری برای تأیید ارسال شد. روز یکشنبه و اوایل هفته بود که بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس نطق پیش از دستور خود را به‌طور کامل به روز کورش اختصاص داد و از فواید فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برپایی این روز در پاسارگاد سخن گفت.

مستندات علمی - گاهشماری برای روز کورش بزرگ

کورش بزرگ، پس از آزادسازی صلح‌آمیز بابل و نمایان ساختن روحیه رواداری و مردم‌دوستی ایرانیان، دیدگاه‌های خود را درباره حقوق مردمان در استوانه‎ای گلین که به «منشور حقوق‌بشر کورش بزرگ» مشهور است، برای آیندگان به یادگار گذاشت.

نامه سرگشاده تشکل‌ها و کنشگران میراث فرهنگی به مونسان برای پاسداشت روز کوروش‌بزرگ

۴۳ تشکل و کنشگر فعال میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صبح امروز با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با انتقاد از اطلاعیه روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص روز کوروش‌بزرگ و بی توجهی روابط عمومی آن سازمان به نظر کارشناسان و متخصصان و تاریخدانان کشور، از سازمان  میراث فرهنگی خواستند به وظیفه ذاتی خود برای نامگذاری روز کوروش‌بزرگ در تقویم رسمی کشور عمل کند.

در همین زمینه