چهارشنبه, 17ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست گردشگری «شیدای نازار» آرمیده در کوه شیدا

گردشگری

«شیدای نازار» آرمیده در کوه شیدا

مقبره‌ی امامزاده «شیدای نازار» جزو آثار تاریخی به جا مانده از دوره‌ی سلجوقیان است که در کوه شیدای روستای ظفرآباد شهرستان قروه قرار دارد و هر سال پذیرای مسافران و بازدیدکنندگان مختلفی از اقصی نقاط کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بنای تاریخی «شیدای نازار» بر روی کوهی به نام کوه شیدا در ضلع شمال شرقی روستای ظفرآباد از توابع شهرستان قروه در فاصله‌ی 25 کیلومتری شهر دهگلان قرار دارد.

بنای مقبره در بلندترین نقطه‌ی کوه شیدا واقع است و از هر جهت قابل رویت بوده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۵۹۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


این بنا دارای نقشه مربع شکل با حدود 9 متر ارتفاع است که با آجرهای قرمز رنگ در ابعاد 5*22*22 سانتیمتری و قوس‌های سلجوقی ایلخانی با مدخلی روی به شرق ساخته شده است.


فضای داخلی ساختمان بر روی اضلاع چهارگانه‌ی طاق‌نمایی تعبیه شده هم‌چنین قسمت تحتانی بنا از دیوارهای ضخیم ساخته شده که در بخش فوقانی از ضخامت آن کاسته شده است.


البته تاریخ احداث ساختمان بطور دقیق مشخص نیست، اما معماری آن از جمله فضای داخلی شامل گچ‌کاری و طاقچه‌های اطراف داخل آن و قوس‌های جناقی پاتو و شبدری و وجود گچبری‌های ساده در طاق‌نماهای داخلی و گچ زبره از عوامل تزئینی بقعه هستند که نمایانگر ابتکار استادکاران آن دوره است.

در کتاب تحفه‌ی ناصری آمده در این بنا سبحان‌وردی‎خان جد امان‎الله‎خان بزرگ والی کردستان معاصر نادرافشار مدفون شده است.

این ساختمان یادآور ساختمان‌های پیش از اسلام است که همانند چهارطاقی‌های قدیمی شکل گرفته است.

تاریخ احتمالی تعمیر و مرمت مقبره شیدا احتمالاً به سال 1167 هجری بر می‌گردد و به «شیدای نازار» هم معروف است.


گزارش از «جمیله معظمی»- ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید