جمعه, 29ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست فردوسی و شاهنامه حكيم فردوسی گزارشی از برگزاری هفته بزرگداشت فردوسی در خراسان

حكيم فردوسی

گزارشی از برگزاری هفته بزرگداشت فردوسی در خراسان

ناجیه غلامی
در مشهد

از تاریخ 24 تا 30 اردیبهشت ماه در استان خراسان به نام هفته فردوسی یاد شد.
در این هفته برنامه های گسترده ای از جمله همایش علمی پژوهشی آثار و احوال فردوسی به مدت دو روز برگزار شد. همچنین برنامه هایی مانند موسیقی، تئاتر ، شب شعر و غیره در محل آرامگاه فردوسی و در مناطق مختلف شهر مشهد به یاد و نام فردوسی اجرا شد.

اجرای اپرای رستم و سهراب و نمایشگاهی از هنرمندان خوشنویس استان خراسان از برگزیده متن های شاهنامه به مدت یک هفته از دیگر برنامه های مهم هفته فردوسی در استان خراسان بود.

آقای جعفری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در توضیح گستردگی این برنامه ها گفت که با توجه به برنامه چهارم توسعه بر اساس ماده 109 قرار است در معرفی و تکریم مفاخر ملی در کل ایران تلاشهای گسترده ای صورت گیرد و در همین راستا برنامه های وسیع استانی ، ملی و بین المللی درمعرفی مفاخر ادبی و حفظ آثار و ارزشهای آنها همه ساله اجرا خواهد شد.

همایش علمی پژوهشی آثار و احوال فردوسی نیز یکی از این برنامه ها در سطح بین المللی بود که اساتیدی از کشورهای آلمان، هند، آمریکا، ترکیه، روسیه و تاجیکستان در آن شرکت کرده بودند.

 
دکتر محمد جعفر یاحقی دبیر همایش

در این همایش دو روزه که به دبیری دکتر محمد جعفر یاحقی برگزار شده بود تمام کسانی که در کشورهای مختلف به نحوی در چاپ و انتشار شاهنامه نقش داشتند و در جاهای مختلف دنیا شاهنامه چاپ کرده اند حضور به هم رساندند و برنامه های مطالعاتی خود را در اختیار یکدیگر قرار دادند، تا با استفاده از تجربیات هم در طول این سالها و رفع ابهامات و انتقادات موجود در شاهنامه های مختلف چاپ شده در کشورهای دور و نزدیک، کار نوشتن و نشر نسخه واحدی از شاهنامه با ابراز نظر همه این اساتید انجام و به نسخه واحد استناد شود.

این همایش که با عنوان متن پژوهی شاهنامه از شیراز تا توس نیز از آن یاد شد در سه روز برگزار شد و روز اول آن در شیراز به پایان رسید.

دکتر محمد جعفر یاحقی دبیر این همایش در توضیح همایش از شیراز تا توس گفت: "خاستگاه زبان فارسی خراسان است و شیراز پایتخت و محل گسترش اصلی زبان فارسی بوده و از طریق این همایش بین شیراز و توس پل زده شد و البته در این میان مهمانانی از دانشگاههای سیستان بلوچستان و ارومیه نیز دعوت شدند تا مشخص شود که فردوسی نه در مقیاس زبان بلکه در مقیاس وطن برای همه ایرانیان مطرح می شود."

حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران که برای افتتاح برنامه های هفته فردوسی به مشهد سفر کرده بود در سخنرانی روز افتتاحیه خود گفت: " از چند سال پیش بدین سو جریان های روشنفکری فارسی زبانان در کشورهای غربی به وجود آمده اند که با فردوسی به عنوان یک شاعر حماسه سرای ایران به مقابله برخاسته اند."

او گفت که ایـن قبیل جریانها می خواهند به مسائلی مانند ایدوئولوژی و جهان بینی های الهی و گسسته از مبدا وحی و روحیه حماسی مردم لطمه وارد کنند و از فردوسی به نام شاعر حماسه سرای ایران یاد کرد.

آقای محمدی زاده استاندار خراسان هم در همایش علمی پژوهشی احوال و آثار فردوسی گفت: "برنامه های زیاد دیگری در مشهد روی دست است که ازآن جمله می توان به تهیه باغ مشاهیر توس و آماده سازی ارگ تاریخی توس که بخشی از آن از زیر خاک بیرون آمده و بخش مهم آن هنوز در خاک مدفون است اشاره کرد."

هفته فردوسی همچنین با برنامه پرده برداری از تندیس جدید فردوسی در محل دانشگاه فردوسی مشهد تجلیل شد. برنامه های متعلق به این هفته با کمک ارگانهای سطح کشور از جمله شورای گسترش زبان فارسی، سازمان میراث مکتوب و موسسه آموزش عالی زبان حافظ شیراز ترتیب داده شده بود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه